Taksojuht ja juuksur näitavad hindu eurodes

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Turul või laadal oma aia saadusi müües pole kohustust iga kurgikilo ja salatitaime hinda eurodes märkida, kuigi seadus seda soovitab.
Turul või laadal oma aia saadusi müües pole kohustust iga kurgikilo ja salatitaime hinda eurodes märkida, kuigi seadus seda soovitab. Foto: Ants Liigus

Kahe nädala pärast hakkab kehtima majandus- ja kommunikatsiooniministri määrus, mis kohustab tarbijale pakutavate toodete ja teenuste hinda aasta aega näitama nii kroonides kui eurodes.

Kroonides ja eurodes peavad hindu 1. juulist näitama kaubandus- ja teenindusasutused, pole vahet, kas hind on välja pandud trükitud või käsitsi kirjutatud hinnasiltidel.

Kindlasti tuleb arvestada, et eurodes ei tohi märkida seda ümardatud hinda, millega tuleva aasta jaanuarist, kui euro Eestis tõenäoliselt käibele tuleb, oma kaupa ja teenust pakkuma hakata kavatsetakse.

Sildile kirjutatud hind eurodes peab vastama täpselt tulemusele, mis saadakse kroonides avaldatud hinna jagamisel 15,6466ga (Eesti Panga ametlik euro vahetuskurss, toim). Pärast eurole üleminekut peab aga eurodes väljendatud hinna kõrval olema toote-teenuse maksumus kroonides, see saadakse 15,6466ga korrutades. Nii on tarbijal hea võrrelda, kui palju kaupmees rahaühiku vahetudes hindu tõstab või hoopis langetab.

Uurisime tarbijakaitseameti tarbijapoliitika osakonna peaspetsialistilt Kadri Kauksilt, mida paralleelhindade kohustus igapäevaelus kaasa toob.

Taksohinnad on märgitud autode akendel. Kas ja kuidas peavad hinnad seal kirjas olema?

Taksoteenuste puhul peavad hinnad olema avaldatud nii kroonides kui eurodes ning seda kohas, kus hinnakiri väljas on, taksode puhul akendel.

Kas turul oma aia saadustega kauplejad peavad hindu eurodes märkima?

See on soovituslik. Turu- ja tänavakaubanduse korraldajad, kes võimaldavad kauplejaks mitteolevatel füüsilistel isikutel kaubelda müügipileti alusel, peaksid neid teavitama hinna kahes vääringus avaldamise vajadusest ja hinna ümberarvestamise reeglitest.

Kas kahe hinna nõue kehtib kasutatud asjade poes ja seal, kus hinnasilt igale tootele eraldi peale kleebitud on?

Oleneb, kuidas hinnad poes seni esitatud on. Kui hind on märgitud kaubale, selle pakendile või kauba külge kinnitatud etiketile (jalatsid, rõivad, raamatud), võib müügikohas riiuli, leti või kaubaaluse vahetusse lähedusse panna seal asuva kauba hindade loetelu, kus vastav hind on näidatud nii kroonides kui eurodes.

Suurpoodides on hinnad juba esitatud nii kroonides kui eurodes. Kas nüüd peab maapoeski iga toote juures olema hind eurodes?

Jah, alates juulist peavad kauplustes olema hinnad avaldatud kahes vääringus, olenemata poe suurusest.

Aga reklaamid, kas neiski tuleb hindu näidata nii eurodes kui kroonides?

Kauba või teenuse hinna avaldamisel reklaamides on soovitav avaldada hind mõlemas vääringus.

Tanklates on kütusehinnad väljas valgustabloodel, kuidas tanklad hindu eurodes näitama peavad?

Kui tanklates kuvatakse hind elektroonselt, siis selliselt hinna samaaegne kuvamine kahes vääringus ei ole nõutav. Soovituslik on tanklates kasutada hinnatabeleid, kus mootorikütuse liitri hinnad oleks näidatud teatud vahemikus nii kroonides kui eurodes.

Mis saab arvetest? Kas näiteks lasteaia- või elektriarvel peab hind samuti eurodes märgitud olema?

Tarbijatele edastatavatel arvetel ja ostutšekkidel on soovitav näidata tarbija poolt tasumisele kuuluv summa nii kroonides kui eurodes.

Aga polikliinikute visiiditasud ja ilusalongide-kingsepatöökodade hinnakirjad? Kas needki tuleb ümber teha?

Jah, hinnakirjad tuleb üleminekuperioodil esitada kahes vääringus.

Kas ja kes kontrollib, kuidas kaupmehed hindu näitavad? Mis saab rikkumiste korral?

Järelevalvet hinnaesituse üle teeb tarbijakaitseamet. Juriidilist isikut on rikkumise korral võimalik vastavalt tarbijakaitseseadusele trahvida kuni 30 000kroonise trahviga. Kindlasti arvestatakse, kas tegemist on esmase või korduva rikkumisega.

Märksõnad

Tagasi üles