Pärnu Postimees rikkus head ajakirjandustava

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Pressinõukogu kodulehekülg.
Pressinõukogu kodulehekülg. Foto: http://www.eall.ee/

Pressinõukogu arutas Anne Seimari kaebust Pärnu Postimehe on-line´is 15. mail 2010 ilmunud artikli „Audru volinik kaotas kohtus kalafarmile“ peale ning otsustas, et leht rikkus head ajakirjandustava.

Uudises nimetatakse Audru vallavolinikku Anne Seimarit keskerakondlaseks. Lisaks väidab artiklis AS FjordFresh Holdingu juhatuse liige Alar Oppar, et Anne Seimaril on huvi takistada Audru kalafarmi investeeringut.

Anne Seimar kaebas pressinõukogule, et ta ei ole kunagi olnud ühegi partei liige ja ta ei ole suhelnud Alar Oppariga. Kaebaja hinnangul on sellega tema kohta esitatud valeinformatsiooni.  

Pärnu Postimees vastas pressinõukogule, et Anne Seimarit nimetati artiklis keskerakondlaseks seepärast, et Audru valla kodulehel oli Anne Seimar kirjas Keskerakonna nimekirjas ning seal ei olnud märgitud, kes neist on liikmed ja kes parteitud. Toimetus avaldas 19. mail on-line´is õienduse, et Seimar ei ole erakonna liige.

Alar Oppar saatis oma kommentaarid lehele kirjalikult ning neis polnud alust kahelda, lisas toimetus. 19. mail ilmus kohtuvaidlusest põhjalik ülevaade, milles on ka Anne Seimari vastuväide.

Pressinõukogu otsustas, et Pärnu Postimees rikkus ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.2., mis näeb ette, et konflikti sisaldava materjali puhul peab ajakirjanik ära kuulama kõik osapooled. Samuti rikkus leht koodeksi punkti 5.2., mis näeb ette, et kui kellegi kohta avaldatakse tõsiseid süüdistusi, tuleks talle pakkuda kommentaari võimalust samas numbris. Pressinõukogu leiab, et kuna artiklis on Anne Seimarit süüdistatud kalafarmi investeeringu takistamises, oleks pidanud samas Anne Seimar sõna saama. Samuti oleks ajakirjanik Anne Semariga rääkides saanud kontrollida tema erakondlikku kuuluvust. Kuigi paberversioonis Pärnu Postimees avaldas hiljem kohtuvaidlusest põhjalikuma ülevaate, on pressinõukogu hinnangul vaja ka on-line materjalis avaldada oluliste osapoolte seisukohad, kui tegemist on tõsise süüdistusega.  

Samuti rikkus leht koodeksi punkti 1.4., mis näeb ette, et ajakirjandusorganisatsioon kannab hoolt selle eest, et ei ilmuks ebatäpne, moonutatud või eksitav info. Anne Seimari nimetamine keskerakondlaseks oli pressinõukogu hinnangul ebatäpse info avaldamine.

Pressinõukogu tunnustab Pärnu Postimeest selle eest, et leht parandas kiiresti faktivea ning avaldas õienduse Anne Seimari erakondliku kuuluvuse kohta.

Märksõnad

Tagasi üles