Suitsuprii klassi preemia saab Vändra gümnaasiumi 7.b

Raido Keskküla
, veebitoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Andres Teiss

Kooliõpilastele suunatud ennetusprogrammi „Suitsuprii klass“ lõpetas tänavu suitsupriina kokku 784 klassi ehk 85 protsenti kõikidest alustanud klassidest.

Ennetusprogrammi edukalt läbinud klasside vahel loosis tervise arengu instituut välja 15 rahalist preemiat suurusega 320 eurot, mida saab klass kasutada matka, ekskursiooni või muu põneva ühisürituse korraldamiseks. Loosi tahtel pälvis rahalise preemia Pärnumaalt Vändra gümnaasiumi 7.b klass.

Sügisel alustasid ennetusprogrammis osalemist 920 klassi 238 koolist. Programmis osalenud õpilasi oli 15 685. Neist edukalt lõpetasid ehk kuue kuu jooksul suutsid kõik õpilased jääda suitsupriiks 784 klassis.

Kõige enam oli osalejaid 5. ja 6. klassidest (üle 45 protsendi), järgnesid 4. ja 7. klassid (ligikaudu 30 protsenti), 8.–9. klasse oli ligikaudu 19 protsenti. Kõige tagasihoidlikumalt oli osalejaid gümnaasiumiastmes, kokku osales 10.–12. klasse pisut üle viie protsendi.

Võrreldes eelmise õppeaastaga on tõusnud nii konkursil osalejate kui edukalt lõpetanute arv. 2013. aasta kevadel lõpetas suitsupriina 688 klassi ehk 82 protsenti alustanutest.

Soomest alguse saanud „Suitsuprii klass“ on Euroopas üks levinumaid spetsiaalselt noortele suunatud suitsetamisvastaseid ennetusprogramme. Õpilaste suitsust eemale hoidmiseks ei kasutata siin hirmu tekitamise meetodit, vaid hoopis soovitavat käitumisviisi ehk tunnustatakse mittesuitsetamist.

Programmis osalevad õpilased on oma allkirjaga lubanud jääda tubakavabaks kogu võistluse aja, oktoobrist aprillini. Peale selle ei tohi tarbida muidki suitsuvabasid tubakatooteid ega teha vesipiipu või e-sigaretti.

Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuring näitab, et 11–15aastaste kooliõpilaste seas on igapäevasuitsetajaid 5,5 protsenti, sellest poiste seas seitse ja tüdrukute seas neli protsenti.

Kuigi igapäevasuitsetajate osakaal on langemas, on populaarsust võitmas vesipiibu suitsetamine ja huuletubaka tarvitamine. Õpilaste keskmine vanus esimese sigareti läitmisel on 11,9 aastat.

Märksõnad

Tagasi üles