P, 26.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kaitseminister osaleb Toris Eesti sõjameeste kokkutulekul

Eno-Gerrit Link
, veebitoimetaja
Kaitseminister osaleb Toris Eesti sõjameeste kokkutulekul
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sõjameeste mälestuskirik Toris.
Sõjameeste mälestuskirik Toris. Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Kaitseminister Jaak Aaviksoo osaleb täna pärastlõunal Toris Eesti sõjameeste kokkutulekul, kaitseministrit saadavad kaitseväe juhataja kohusetäitja, õhuvägede ülem brigaadikindral Valeri Saar ning kaitseliidu ülem kolonelleitnant Raivo Lumiste.

Kaitseministri sõnul on oluline meenutada kord aastas Eesti Vabariigile vande andnud sõjamehi ning teha seda sealsamas, kus asub sõjameeste mälestusele pühendatud kirik.

"On ainult positiivne, kui Eesti sõjameeste kokkutulekust kujuneb järjepidev traditsioon ning sõjameeste mälestuskirikust Toris väärikas koht Eesti vabaduse eest võidelnute kokkutulekuteks. Pole väärilisemat paika kohtumiseks meie sõjameestele kui varemetest kerkinud mälestuskirik. Toris tegutsevate Eesti sõjameeste mälestust au sees hoidvate vabatahtlike initsiatiiv on silmapaistev saavutus ja tuleb igati tunnustada, et nad on võtnud ka kokkutulekute korraldamise oma südameasjaks," ütles kaitseminister Jaak Aaviksoo.

Kaitseministri sõnul on Eesti vabadus aare, mille eest on võideldud alates muistsest vabadusvõitlusest, Vabadussõjast ning läbi II maailmasõja võideldakse kuni tänapäeva rahvusvaheliste sõjaliste missioonideni välja. "Iga Eesti sõdur, kes on andnud vande Eesti Vabariigile, väärib meie lugupidamist ja austust. Tänane kokkutulek on võimalus mälestada tänus kõiki langenuid ja võidelnuid praeguste kaitseväelaste, kaitseliitlaste ja kogu Eesti rahva poolt. Julgeolekuriskid vajavad Eesti sõdureid ka kaugel kodumaast, kus me koos liitlastega seisame oma julgeoleku ja ühiste väärtuste eest, mille käigus oleme paraku kandnud ühiseid valusaid kaotusi," sõnas kaitseminister.

Hiljuti avas kaitseminister koos USA suursaadiku Michael Boldt'i ja president Ilvesega bareljeefi Eesti Vabadussõjas osalenud USA vabatahtlikest Punase Risti ohvitseridele.

Esimene katse eri sõdades ja sõjavägedes sõdinud  Eesti sõjameeste kokkutulekuks tehti 1990. aastal. Kokkutulek pidi toimuma Toris, kuid jäi nõukogude sõjaväe sekkumise tõttu ära.

Esimene samalaadne sõjameeste kokkutuleku korraldamine õnnestus 08.07.1991 Tori lähedal Taali mõisas, mille käigus külastati tollal veel varemeis seisnud Tori kirikut. Edaspidi on sõjameeste kokkutulekud korraldatud erinevates kohtades, Toris on need toimunud 1994., 1996. ja 2000. aastal.

Märksõnad
Tagasi üles