N, 29.09.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kuidas Riia on Pärnut läbi ammuste aegade mõjutanud

Olaf Esna
, bibliofiil
Kuidas Riia on Pärnut läbi ammuste aegade mõjutanud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tänaseni säilinud vana elektrijaamahoone omaaegsel Kalda, siis Riia tänav 4. Praegu kannab see tänav Laia nime.
Tänaseni säilinud vana elektrijaamahoone omaaegsel Kalda, siis Riia tänav 4. Praegu kannab see tänav Laia nime. Foto: Olaf Esna erakogu

Riia on tänavune Euroopa kultuuripealinn. Sellest mõte uurida, mida on Pärnul olnud ühist Riiaga. Parafraseerides tuntud laulurida ”ei saa me läbi Lätita“, tuleb tunnistada, et Pärnu pole läbi saanud Riiata.

Riias asunud Saksa ordu Liivimaa haru ordumeister Kondrad von Mandern (ordumeister 1263–1266) pani oma privileegiga 5. aprillist 1265 aluse Uus-Pärnu linnale. Muidugi ei ratsutanud ordumeister Riiast siia kohale, ei roninud sadulast, ei löönud jalaga vastu maad ega öelnud, et siia saagu linn.

Kõrge orduülemus fikseeris olukorra, sest siia oli juba ilmselt rajatud linnus, ja määras ametisse komtuuri ning märgistas linna territooriumi. 1318 laiendati linna privileege, linn sai õiguse apelleerida komtuuri otsuste üle Riia raele, seega pidi Uus-Pärnus kehtima Riia õigus.

Märksõnad
Tagasi üles