N, 2.02.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

QBA lisab värviga elule veetlust

Anu Jürisson
, reporter
QBA lisab värviga elule veetlust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
QBA-le ehk Martin Kaaresele meeldib Pärnus nii suvel kui talvel, sestap otsustas ta siin näituse teha.
QBA-le ehk Martin Kaaresele meeldib Pärnus nii suvel kui talvel, sestap otsustas ta siin näituse teha. Foto: Alar Raudoja

Martin Kaares, kunstnikunimega QBA viib vaataja oma maalide näitusega Pärnu kunstnike majas imetabaste värvide maailma.

Kunstniku arvates toovad värvid ellu ilu ja joovastust. „Eks elu ole niimoodi läinud – sinna kunsti poole. Mingil ajal ütlesid vanemadki, et ma pean ikka kunstiga tegelema hakkama, kuna see tuleb mul kõige paremini välja,“ rääkis ta.

Seniajani on Kaares elanud ja näitusi teinud ainult Tallinnas, mistõttu süvenes mõte samm kaugemale astuda. Pärnu on tema esimene näitusepaik väljaspool pealinna.

„Kunstnikud on, teadagi, häbelikud ja proovivad kõigepealt kodu lähedal tegutseda. Seejärel kasvab julgus ja nad hakkavad oma piiridest välja tungima,“ avaldas Kaares. Kuna kunstniku perel on suvekorter Pärnus ja oma trajektooril möödub ta kunstnike majast, oli ta seal näitustel käinud ja mõelnud, et tore oleks oma töidki siin esitleda.

“Mõistagi ei olnud mul algul novembrikuist aega silmapiiril. Mõtlesin, et tulen suvel, kuna siis on palju turiste, aga nüüd tundub see endalegi mõnus aeg. Mulle meeldib ka talvel Pärnus käia, sest siis on väga rahulik. Ei looda, et näitust külastavad hordid, aga ehk mõni linnakodanik ikka salamahti astub läbi,“ muheles kunstnik.

Mees mainis, et värvid on talle alati südamelähedased olnud ja vahel on ta nendega võib-olla üle pingutanud, ent tema meelest kehastavad need puhast ilu. Ainsana on kunstnik paletist välja jätnud sünge musta, kompenseerides seda muude toonidega.

Kaares tõdes, et temalt küsitakse sageli, mis stiil see on, mida ta viljeleb, kuid vastata ta ei oska. „See on selline segane asi. Lihtsalt hakkan midagi tegema ja seda, kus lõpetan, ei oska ma iial prognoosida,“ ütles ta.

Näiteks meeldib kunstnikule kihiti värve üksteise peale kanda, kiiresti kuivav akrüülvärv annab selleks häid võimalusi. Teineteise alt kumavad kihid mõjuvad huvitavalt.

Mõnelt maalilt peegeldub Kaarese stsenograafiataust, ta on õppinud lavakujundajaks. „Teatraalsusega on kindlasti seotud minu portreed. Õppisime ju nii kostüüme kui meiki tegema. Mõnesse töösse on tulnud eestiaegne funk – kandiline maja, osas olen kasutanud jällegi sõõrilisust,“ seletas ta.

Enda sõnutsi ei puuduta kunstnik otseselt ühtegi teemat, kuid sähvatustena läbivad teoseid igapäevased olukorrad, mis on segatud fantaasiaga. Samal ajal kasutab ta päris palju joonemotiivi, et markeerida vorme ja anda värvile rohkem ruumi vabalt olla.

Kunstiloomingu kõrvalt on Kaares on töötanud Raadio 2 saatejuhina ja korraldanud underground-muusika üritusi.

„QBA imetabaste värvide maailm“ on Pärnu kunstnike majas avatud 13. detsembrini.

„QBA imetabaste värvide maailm“ 13. detsembrini Pärnu kunstnike majas.

Märksõnad
Tagasi üles