Millal Valge torn Pärnu pinnalt pühiti?

Olaf Esna
, bibliofiil
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tänapäeval Port Arturina tuntud hoone, paremal nn Rootsi haud ja umbes meetrijagu üle maapinna ulatunud kunagise Valge torni müür.
Tänapäeval Port Arturina tuntud hoone, paremal nn Rootsi haud ja umbes meetrijagu üle maapinna ulatunud kunagise Valge torni müür. Foto: Erakogu

Oma artiklis Pärnu Valgest tornist (”Kuidas uut linnaväljakut ristida?”, PP 20.05.2010) kirjutasin, et pole teada, millal torn lammutati. Oleksin pidanud märkima, et mina seda ei tea, sest juba loo Pärnu Postimehes ilmumise hommikul otsis mind üles eluaegne Pärnu kommunaalettevõtete kombinaadi töötaja hr Joost.

Temalt sain teada, et 1953. aastal lammutasid sel ajal heakorra- ja kommunaalettevõtete kontori hingekirjas olnud töömehed umbes meetrijao üle maapinna kõrgunud Valge torni maakividest ja lubimördiga seotud tellistest müürid.

Ühe hooga pühiti minema Rootsi haudki ning kisti maha Pika-Hommiku tänava nurgal olnud Rumpi aida värava jäänused.

Lammutusest saadud kivid ja tellised lasti läbi kivipurustaja ning neid kasutati tänavate ehitamisel.

Pärnu linna TSN täitevkomitee esimeheks, kes niimoodi linna heakorra eest hoolitses ja ”mineviku igandid” maa pealt pühkis, oli Vilhelm (Villem) Lombak, kelle karjäär algas Pärnus 1944. aasta sügisel rahandusosakonna juhatajana. Täitevkomitee esimeheks ülendati ta 1946. aastal.

Märksõnad

Tagasi üles