Skip to footer
Saada vihje

Millele reisile minnes tähelepanu pöörata

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nutikas tegu on siduda kohvrile mingi pael või lisada kleeps, mille järgi on lennujaamas kerge oma kohvrit ära tunda. Nimesilt kohvri küljes aga on lausa hädavajalik, eriti ümberistumistega reisil.

Reis on alati oodatud sündmus ja keegi ei soovi, et selle rikuks mõni ebameeldiv ootamatus. Enne reisi tasuks tähelepanu pöörata paljudele asjadele, et ennetada ebameeldivusi.

Swedbanki investeerimise ja kindlustuste osakonna juhataja Katre Uibomäe juhib kõigepealt tähelepanu sellele, et mõni riik nõuab riiki saabujalt tema passi kehtivusaega veel kuus kuud pärast riigist lahkumist. Seetõttu tuleb kontrollida enne reisi, kas pass või ID-kaart on kehtiv ja kui kaua.

Uurida tasub infot viisanõuete, sihtriigi tavade ja kultuuriliste eripärade kohta. See teave on välisministeeriumi kodulehel.

Haigestumist ette ei näe

Kuigi pikemaid reise kavandatakse ja ostetakse pool aastat või isegi varem ette, jääb reisikindlustuse sõlmimine pahatihti viimasele minutile.

Uibomäe soovitab reisikindlustus sõlmida juba siis, kui reisi jaoks on mingi kulutus tehtud, näiteks ostetud piletid või majutus, tehtud esimene osamakse reisikorraldajale vm.

Swedbank P&C Insurance ASi 2014. aasta statistika järgi moodustavad reisi ärajäämised, kus põhjuseks enda või pereliikme haigestumise või õnnetusjuhtum, ligemale 18% kõikidest reisikindlustuse juhtumitest.

Igale kuuendale inimesele hüvitas Swedbanki varakindlustus õnnetusjuhtumi või haigestumise tõttu reisil tekkinud ravikulud.

Kõige suuremad reisikindlustuse hüvitised ongi enamasi seotud ravikuludega. Uibomäe teatel on suuremad hüvitised ulatunud 40 000 euro piirimaile. Kõige rohkem õnnetusi aga juhtub tema sõnade järgi pagasiga, pea 25% kahjujuhtumitest.

Uibomäe soovitab mõelda ka sellele, kui palju on reisi jooksul ringiliikumist ja kas kohale jõuab otse või tuleb ümberistumisi. “Jätkulendude korral kontrollige, kas kahe lennu vahel on piisavalt aega ümberistumiseks, eriti kui piletid on ostetud reisikorraldaja abita,” sõnab Uibomäe.

Üldist juhtumite statistikat arvesse võttes soovitab ta sõlmida selline reisikindlustus, mis kataks võimalike ravi-, haigla- ja esmaabikulude kõrval ka haigestunu tasuta kodumaale toimetamise ning hõlmaks teisigi ootamatusi, nagu ära jäetud või hilinenud lennud, marsruudimuutused või pagasi kaotsimineku.

Reisikindlustusi sõlmivad reisibürood, kindlustusfirmad ja pangad.

Peale reisidokumentide võiks reisile minnes kaasa võtta krediitkaardi. “Kui tavalise pangakaardiga ei saa igal pool maksta ja sihtriigi valuutat pole käepärast, võib hädast välja aidata krediitkaart,” sõnab Uibomäe. Krediitkaardist on abi ka mõne ootamatu väljamineku korral.

Oma reisiapteek

Päikesereisile minnes peaks kindlasti kaasas olema päikesekaitsekreem ja päikesepõletust leevendav kreem, geel või salv. Alati tasub kaasa võtta väike reisiapteek. Seda kokku pannes tuleks mõelda, kellega, kuhu ja kui pikaks ajaks reisile minnakse.

Kõigepealt tuleks kaasa pakkida kõik ravimid, mida tarvitate iga päev. Nende kõrval peaks reisiapteek sisaldama valuvaigisteid, plaastreid ja haavapuhastusvahendit ning rohtu kõhulahtisuse vastu.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles