Tantsulavastuse sündi inspireeris kino-kohvik

Nii “Klapi” lavastajal kui tantsijatel Sigrid Savil, Arolin Raudval ja Raho Aadlal on Viljandi kultuuriakadeemia taust.

FOTO: Tallinna Tantsuteater

Tallinna tantsuteater toob pühapäeval Pärnu Endla Küüni Eesti ühe läinud aasta parimatest tantsulavastustest “Klapp”, mille autor, lavastaja, koreograaf ja kunstnik on Ruslan Stepanov.

Saksamaal on linn, kus asub kino-kohvik Klapp. Selle perenaine valib sinna Euroopa armastusfilme. Berliinis elav ja töötav Stepanov sai algtõuke ja inspiratsiooni lavastuse jaoks just sellest kinost-kohvikust, seal toimuvast ja seal nähtud filmidest.

Lavastuse valguskujunduse autor on Karl Marken, tantsivad Sigrid Savi, Arolin Raudva ja Raho Aadla.

Isikupärane ja kaunis lugu

Abstraktses tantsukeeles “Klapp” on tegijate sõnade järgi mõistetav neilegi, kes seni nüüdistantsukunsti on võõristanud.

“See on lugu, mis vaikselt ja peaaegu märkamatult hinge poeb ja kaasa haarab,” rääkis lavastuse produtsent Heili Lindepuu. “Näha saab ilu ja kõrgel tasemel tehnilist tantsu.”

Lavastus valmis 2014. aasta Tartu armastusfilmide festivali tARTuFF etenduskunstide programmi avalavastusena. “Klapp” valiti Eesti teatriliidu teatri aastaauhindade nominendiks tantsulavastuste kategoorias kui isikupärane, mitmekihiline, liikumis- ja kehapõhine koreograafia kolmele omanäolisele tantsijale.

“Klapis” kõlab nii elektrooniline muusika (Maschinenfabrik) kui Bach.

Lavastaja Ruslan Stepanov on lõpetanud Viljandi kultuuriakadeemia tantsukunsti eriala, töötanud 2002–2012 teatris Vanemuine tantsija ja lavastajana ning saanud lavastuste “Kevade” ja “Carrrmen!” eest Eesti teatriliidu preemiaid tantsulavastuste kategoorias.

Alates 2012. aastast elab ja töötab Stepanov Saksamaal, algul Görlitzi linnas Wee Dance Company tantsijana, praegu vabakutselise tantsija ja koreograafina Berliinis.

Oma lavastuse “Klapp” tantsijad valis Stepanov välja videote põhjal ja juhuse tahtel osutusid tantsijateks samuti Viljandi kultuuriakadeemia taustaga inimesed.

Raho Aadla ja Arolin Raudva lõpetasid selles koolis tantsukunsti eriala 2013. aastal, Sigrid Savi lõpetab sel kevadel. Sigrid Saviga on Tallinna tantsuteater teinud koostööd juba 2013. aastast, kui ta tantsis Oleg Titovi lavastuses “Preili J.”.

Nüüdistantsu teater

Tallinna tantsuteatri asutasid 2009. aasta lõpul tantsukunstnikud Heili Lindepuu (teatri juhataja ning produtsent), Dmitri Harchenko (teatri koreograaf ja loomejuht) ja valguskujundaja Triin Hoog.

Teater toob aastas välja kolm-neli uuslavastust, millest kolm on esietendunud Tartus. Teatri peakoreograaf on Dmitri Harchenko, kuid aina enam rikastavad teatri repertuaari külaliskoreograafid, näiteks Oleg Titov, Ruslan Stepanov jt.

Tallinna tantsuteatri keel on nüüdistants selle eri vormides.

“Paneme rõhku tugevatele ja huvitavatele tantsijatele, lavastused on liikumispõhised,” tutvustas Lindepuu oma teatrit. “Meie väiketeatri palgal pole paraku ühtegi tantsijat. Liigume sinnapoole, et meid ümbritseksid inimesed – tantsijad, valguskujundajad, muusikud jt –, kellega pikemaajaliselt koostööd teha.”

Häid võimalusi pakutakse uutele tulijatele: sel kevadel käivitus noorte tantsijate programm, kus koreograafid valisid tantsu- või teatrieriala lõpetajate seast oma lavastustesse tantsijaid.

Tallinnas ja Tartus korraldatakse meistriklasse edasijõudnud harrastajatele ja professionaalidele.

Pärnus on Tallinna tantsuteater käinud 2013. aastal Monomaffia festivalil lavastusega “Harchenko monoloogid” ja 2014. aastal Endla Küünis Oleg Titovi lavastusega “Preili J.”. Mõlemad lavastused olid nomineeritud parima tantsulavastuse preemiale.

Tagasi üles