Postitants on segu jõust, julgusest ja tantsust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Postitants on parajalt keeruline ja füüsiline treening, mis hõlmab akrobaatika ja tantsuelemente ning liigitub seetõttu alana võimlemise alla.

Pärnus saab postitantsuga tegelda alates jaanuarist Rüütli tänaval asuvas tantsustuudios Vertical Fitness, mida veab Merle Treufeldt (31). Nii mõnelegi võib postitants seostuda striptiisiklubiga, kuid see on hoopis väga raske treening. Elus kõikvõimalikke trenne proovinud Treufeldti ütlust mööda on see kõige raskem treening, mida ta on harrastanud.

Eesti on hea tasemega

“Eestis postitantsustuudiotes harrastatav ala on pigem akrobaatika või võimlemine,” selgitas Treufeldt. Eestis eksisteerib juba üks akrovõimlemiskool, mis on sisuliselt postitantsukool. Akrovõimlemine on võimlemisliidus ametlikult kirjas alaliigina.

“Eesti tase on täitsa hea,” lisas Treufeldt. “Eesti tüdrukud käivad välismaal võistlemas ja on edukad. Kõige kõvem tase on Venemaal, kus tehti isegi ettepanek võtta postitants olümpiakavva. Tugevad on ka USA ja Austraalia tantsijad.”

Postitantsu harrastajale tuleb väga palju kasuks akrobaatika, ilu- ja sportvõimlemistaust. Palju loeb inimese üldine sportlikkus.

“Iluvõimlemises on väga paljud elemendid sarnased sellega, mida tehakse postil,” teadis treener. “Postitantsus saab vatti kogu keha, aga suurem koormus on õlgadel, randmetel ja seljal. Jõud on küll suhteline, aga sel alal tuleb väiksem keha ja füüsiline võimsus siiski kasuks. Painduvus on samuti hea eeldus, kuid alustajatel ei ole see nii oluline. Mida paremini paindud, seda raskemaid elemente saad teha.”

Trennides keskendutakse nii jõudu kui painduvust arendavatele elementidele. Kasutatakse staatilist ja keerlevat posti ning õpitakse trikkide kombinatsioone.

“Paljude trikkide puhul on vaja julgust ja tahtmist saada esimesest raskusest üle,” teadis treener. “Alustada on raske, aga kui jõuad sellisele tasemele, et saad korralikult kombinatsioone teha, võid ala nautida.”

Postitantsus toimuvad võistlused. Teist aastat järjest korraldab Eesti postitantsu ja fitnessi liit kodumaiseid meistrivõistlusi. Eraldi kategooriad on proffidele ja harrastajatele. Valitakse parimad paarispostitantsuski.

Võistlejatele on ette antud vastavalt kategooriale kuus kuni üheksa kohustuslikku poosi. Võistlusel hinnatakse näiteks soorituse tehnikat, loomingulisust, vabu elemente jpm.

“Sel aastal on elemendid küllaltki rasked. See, mida nõutakse, on maailmatase,” ütles Treufeldt, kes üritab tänavu läbilööki proffide kategoorias. “Tean, et kõik valmistuvad hoolega.”

Hullud trikid

Kõige hullemateks kavas olevateks harjutusteks peab treener Russian Spliti ja Iron-Xi. Russian Splitis tuleb hoida end kätega kangist kinni, pea alaspidi, ja laskuda siis postile spagaati. Harjutust Iron-X sooritades peab hoidma kahe käega postist kinni, lükkama keha posti suhtes 90 kraadi all sirgeks ja tegema spagaadi.

“Russian Split nõuab head painduvust ja meeletut julgust, Iron-X toorest jõudu,” selgitas Treufeldt. “Nende elementide vaba valdamine on juba tase.”

Treeneri sõnade kohaselt mõeldakse maailmas kogu aeg uusi poose välja ja kõik jõuab kiiresti internetti.

“Tuntumatel tantsijatel on trikid oma käekirja järgi,” teadis Treufeldt. “Mõtlevad midagi välja, annavad sellele nime ja panevad video üles. Teised näevad ja hakkavad kohe järele tegema. See on nagu kulutuli.”

Saan teada, et mehed tegelevad väga harva selle alaga.

“Tallinnas Reval Spordi klubis olen näinud mehi postitantsutrennis,” ütles Treufeldt. “Nad on väga tugevad ja päris head postitantsijad. Meestel on rohkem akrobaatikat, naiste tants on graatsilisem. Mujal maailmas on ala meeste seas popim.”

Eri postid

Postitantsus kasutatavad postid on eri jämedusega ja selle läbimõõt võib olla 40, 45 või 50 millimeetrit. Merle Treufeldti kinnitusel on Eestis levinuimad 40millimeetrised postid, kuid jalgadega on parem kinni hoida hoopis jämedamast postist.

Posti saab panna kahte asendisse:

staatilisse või keerlevasse.

Postitantsud.ee andmeil võib igaüks omale koju soetada tantsuposti umbes 300 euroga, kuid lavapostide hinnad ulatuvad üle 700 euro.

Pole Dance 0

Siia gruppi on oodatud kõik algajad postitantsuhuvilised. Õpitakse postile ronimist, pööramist, enda postil hoidmist ja lihtsamaid trikke. Samuti proovitakse lihtsamaid pöördeid ja põrandaelemente.

Pole Dance 1

Siia gruppi on oodatud treenijad, kes valdavad vabalt Pole Dance 0 elemente. Tehakse algust veidi keerulisemate elementidega. Samuti õpitakse Pole Dance 0 elemente keerleval postil ja moodustatakse nendega lihtsamaid kombinatsioone.

Märksõnad

Tagasi üles