/nginx/o/2010/12/29/490900t1hfc92.jpg)
Koolis ringi kõndides ei pruugi tähelegi panna, milliseid huvitavaid inimesi meie ümber liigub. Üks nendest on konkreetne ja otsekohene Eero Vaher, kellega suhtlemiseks on vaja kannatust ja – sõnaraamatut.
Pärnu Koidula gümnaasiumi 12.a klassis õppiv Eero Vaher naasis suvel Lõuna-Koreas toimunud 21. rahvusvaheliselt bioloogiaolümpiaadilt hõbemedaliga. Tal on ette näidata rahvusvaheliste olümpiaadide medaleid varasemast ajastki – nimelt astronoomias ja loodusteaduses. Värskeim saavutus on aga hoopis Koidula kooli kuldsuu 2010 tiitel.
Kes sa oled, Eero?
Enda iseloomustamisel jääb noormees tagasihoidlikuks: “Mitmekülgsete teadmistega, samal ajal üsna laisk inimene,” ütleb ta. “Tulemused näitavad, et olen päris tark. Tegelen liiga paljude asjadega. Tean igast asjast midagi, aga mitte kõigest üüratult palju. Siinkohal pean vajalikuks märkida, et minu arusaam üüratutest teadmistest ei pruugi kokku langeda tavapärase arusaamaga selle väljendi sisust.”
Paljudest tegevustest hoolimata jätkub Eerol aega meelelahutuseks, ta soovitab kõigile Šostakovitši kaheksanda keelpillikvarteti teist osa, mis olevat äge.
Nagu poistele ikka, pole Eerole videomängud võõrad. Nimelt mängib ta esimeses isikus tulistajaid (FPS) ehk lihtsalt öeldes vägivaldseid videomänge. Tundub, et oma aega oskab poiss ratsionaalselt kasutada, kandes kaasas uut testamenti, mida olevat hea lugeda bussi oodates.
Eero on teadnud peast väga paljusid anekdoote, mis kunagi ajalehtedest loetud ja hea mälu tõttu meelde jäänud. Põhikoolis olles osutus seetõttu võimalikuks paar korda ülelinnalistel anekdootide esitamise võistlustel saavutada kõrgeim koht. Palunud rääkida parimat nalja, pidas Eero heaks lausuda hoopis ühe targa mõtte kirjanduse kohta, mis kehtivat võrdselt teiste kultuurivaldkondade, sealhulgas naljade kohta: “Kui sa oskad nimetada oma lemmikraamatut või -kirjanikku, siis oled ilmselt liiga vähe lugenud.” Eero on lugenud raamatuid väga erinevatel teemadel ja peab just seda oma tarkuse aluseks.
Rahvusvaheliste olümpiaadide mees
Oma eakaaslastest erineb noormees veel näiteks selle poolest, et on teinud oma vanuse kohta ebatavaliselt palju elektroforeesi (uurimismeetod, mis muuhulgas lubab välja selgitada, kas kaks DNA molekuli pärinevad samalt doonorilt). Kuulduse, nagu oleks Eerol kodus oma labor, lükkab ta ümber, kuid üht-teist tal siiski on.
Tänu oma teadmistele on Eero jõudnud reisida paljudes paikades. “Sel suvel käisin rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil Lõuna-Koreas, kust naasin hõbemedaliga. Eelmisel aastal sai käidud bioloogiaolümpiaadil Jaapanis. Mõni aasta tagasi külastasin Hiinat, kus toimus rahvusvaheline loodusteaduste olümpiaad. Seal oli vaja teoreetilisi teadmisi ja eksperimentide läbiviimise oskust nii keemias, füüsikas kui bioloogias. Veel olen käinud rahvusvahelistel astronoomiaolümpiaadidel Ukrainas ja Itaalias,“ kirjeldas ta.
Eero on oma kooliga enam-vähem rahul, kuigi kitsaste koridoride üle võiks nuriseda küll. “Kui vaadata seda, kuidas Koidula õpilastel olümpiaadidel läinud on, võib järeldada, et siin on võimalik väga edukalt õppida,” arvas ta.
Intervjuu lõpetuseks soovis Eero oma koolikaaslastele öelda: “Vähem möla, pikem samm!”