Pelgalt viis aastat tagasi, aastal 2011, läksime riigikogu valimistele lubadusega kolmekordistada lapsetoetus. Mäletatavasti oli see summa, mida riik maksis igale lapsele kuni 19aastaseks saamiseni, püsinud kaua aastaid 300 krooni ehk 19 euro ligi. See number oli seda naeruväärsem, et näiteks riigieelarve oli jõudnud selle kümmekonna aastaga kolmekordistuda. Samal ajal maksti kõrgepalgalistele lapsevanematele vanemahüvitist ülemmääraga üle 2000 euro.
Ütlesime selge häälega juba toona, et selline proportsioon on Eesti valitsuse häbiplekk. Suhtelises vaesuses elas ligemale viiendik meie lastest. Seega elas vaesuses või vaesusriskis umbes 63 000 last.
Opositsioonis olles kogusime allkirju, pidasime pikki poliitilisi vaidlusi ja riigikogu ööistungeid, et juhtida tähelepanu karjuvale vajadusele vähendada laste vaesust. Siis pidas Reformierakond Eesti laste vaesusmülkast päästmist raharaiskamiseks. Mäletate ju: peaministri meelest oli see võrreldav lennukilt raha külvamisega. Ja “liigset raha” 80 protsendi Eesti laste abistamiseks ei pidavat olema.
Aastal 2014 asusime valitsusvastutust kandma. Loomulikult tingimusel, et otsustavalt asutakse laste vaesust vähendama. Meie varasem poliitiline võitlus viis lõpuks reaalsete otsusteni.
Esiteks tõstame järk-järgult igakuist lapsetoetust esimesele ja teisele lapsele: 2015. aastal 45 euroni, tänavu 1. jaanuarist 50 euroni. Aastaks 2019 täidame oma valimislubaduse, mil lapsetoetus tõuseb 60 euroni. Teiseks loome kolme- ja enamalapselistele peredele lasterikka pere toetuse. 2017. aasta 1. juulist makstakse perele kolmanda lapse eest 300eurost lapsetoetust ja aastaks 2019 saab kolmelapseline pere toetust 420 eurot.
Meie nõudmisel tõsteti toimetulekutoetuse määramisel lastele ette nähtud osa ja suurendati toimetulekupiiri 90-lt 130 euroni, mis on tõhusaim meede laste süvavaesuse vähendamisel. Samuti on 2015. aastast tagatud riiklikult toetatud koolitoit gümnaasiumiski.