L, 30.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Riigikohus jättis Pihelgase valimiskaebuse rahuldamata

BNS
Facebook
Comments
Häälte lugemine valimispäeva õhtul.
Häälte lugemine valimispäeva õhtul. Foto: URMAS LUIK/PRNPM/EMF

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium jättis riigikogu valimiste e-hääletust ebaturvaliseks hindava ja elektrooniliselt antud häälte tühistamist nõudva arvutihuvilise tudengi Paavo Pihelga esitatud valimiskaebuse rahuldamata.

Pihelgas väitis riigikohtu teatel, et arvutiviirusega on võimalik mõjutada valija arvutit nii, et selle kaudu hääletades saadetakse vabariigi valimiskomisjoni serverisse ainult nendele kandidaatidele minevad hääled, kelle viirus on heaks kiitnud. Selle tõestamiseks viis Pihelgas katsealuste täiel teadmisel ja nõusolekul läbi eksperimendi.

Seaduse järgi saab riigikohus hääletamistulemusi kehtetuks tunnistada juhul, kui on tuvastatud valija õiguste rikkumine, mis mõjutas või võis mõjutada hääletamistulemust oluliselt. Selle pinnalt uuris kolleegium, kas ka Pihelga valimisõigust on rikutud.

Kui eeldada, et Pihelgas ka ise teadlikult nimetatud eksperimendist osa võttis, siis riigikohtu hinnangul tema valimisõigust ei ole rikutud. „Nimelt on hääletamisviisi valiku võimalusega isik, nakatades oma arvuti „viirusele ebameeldiva hääle“ edastamist blokeeriva viirusega, end teadlikult pannud olukorda, kus tema elektrooniliselt antud hääl ei jõua vabariigi  valimiskomisjonini,“ seisab otsuses.

Veel märkis kolleegium, et kuna hääletamistulemuste kehtetuks tunnistamise eelduseks on tuvastatud rikkumine, ei saa riigikohus tulemusi kehtetuks tunnistada ka hüpoteetilise võimaluse pinnalt,  et mõne hääletaja arvutis võis talle teadmata olla sarnane viirus.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles