Teisipäeval testis Pärnu Jaansoni spordiraja paremkalda asfalti Eesti invaspordi liidu sekretär Signe Falkenberg, tulemuseks oli otsus kutsuda 4. septembril Pärnu kahe silla jooksule ka ratastoolisõitjad.
Jaansoni jooksule kutsutakse tänavu ka ratastoolisõitjad
Invaspordi liidu sekretäri palus Pärnusse vastne riigikogulane Jüri Jaanson, kes on rõhutanud, et võtab omale üheks südameasjaks puuetega inimestele senistest paremate võimaluste loomise.
“Idee, mille Jaanson välja pakkus, oli ahvatlev,” tunnistas Signe Falkenberg. “Tore, kui kutsutakse, kena, kui ka puuetega inimestele mõeldakse.”
Rada käidi kenas kevades läbi kolmekesi ja kolme liikumisviisi kasutades – Signe Falkenberg ratastoolis, Jüri Jaanson nagu 2000. aasta sügisel rajale padrikus kohta otsides jalgrattal ning kahe silla jooksu peakorraldaja, Pärnumaa spordiliidu projektijuht Vahur Mäe jalgsi.
“Uurisin ratastooliinimeste kaasamise võimalusi juba aasta tagasi, aga Pärnumaal huvilisi ei leidnud,” rääkis Vahur Mäe.
Ratastooliga saab Papiniidu sillani
“Nüüd võttis Jüri idee luubi alla ja leidis invaspordi liidult hea vastukaja. Vaatasime raja üle ja otsus sai tehtud – 4. septembril stardivad ka ratastoolid. Ilmselt lähevad nad väikese ajavaruga teele kõige ees, ja sõita saavad nad kuni Papiniidu silla panduseni, sest edasi ratastoolidele läbitavat teed enam ei ole. Sain Jüri Jaansoni infost aru niimoodi, et EAS ja vabariigi valitsus on rahastamisotsuse teinud, nüüd tuleb see veel kinnitada ja 2013. aastal peaks algama ka kahe silla ringi vasakkalda osa ehitamine,” lisas Mäe.
Signe Falkenberg ütles, et Jaansonilt raja vaatamise kutset saades oli ta natuke kahtlev, aga nähtu ületas ootused ja hirmud.
“Kartsin, et sillalt konarlikule asfaldile maha keeramine ja Niidu aasale laskumine on ohtlikud, aga leian nüüd, et kui ise ettevaatlik olla, ei juhtu midagi,” kinnitas Falkenberg. “Kalleid ja kiireid sportratastoole Eestis ei ole, meil sõidetakse rahvaspordiks täiesti sobivate aktiivratastoolidega. Aga muidugi sõidetakse ka nendega ikka võidu peale, kui juba võistlus on.”
Kümme tooli stardis oleks juba päris hea
Invaspordiliidu sekretär arvas, et kui Pärnus kümme ratastooli starti saaks, oleks see juba õnnestumine.
“Erakordne pärnakate kutse ei ole, näiteks on meil algamas koostöö rulluisuliidu ja EMTga osalemiseks nende rullituuril,” tõdes Falkenberg. “Ju jõuame kunagi ka sügis- ja maijooksule. Arvestama peab seda, et ratastoolile sobib vaid kõva rajaga üritus.”
Vahur Mäe ütles, et talle jäi sellest päevast Jaansoni rajal päikseline ja positiivne mälestus. Ja ratastoolisõidu integreerimine jooksupäeva peaks mingil määral muutma meie mõttemaailma.
“See oleks selge vihje meie viletsale infrastruktuurile,” ütles Mäe. “Näiteks läksime peale matka Teatrikohvikusse, kus leidsime, et sealne järsk kaldtee on invainimesele vaid dekoratsioon. Omal jõul sealt ratastooliga üles ei lähe, vaja on abikäsi, ja see on puudega inimesele narritav olukord.”