Üleeile õhtul Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi aulas loengu pidanud füsioterapeut Indrek Tustit (pildil) tõi esile, et noorte tervis hakkas drastiliselt halvenema 2007. aastast, mil tuli välja esimene iPhone.
Füsioterapeut: IPhone’idega algas noorte tervise allakäik (1)
Noored vahivad ekraani, mille tagajärjel läheb nende rüht paigast. “Meie keha on püsinud väga kaua sellisena, nagu ta on, tänu lülisambale. Aga kui me vahime alla, iPhone või iPadi, avaldub lülisambale neli korda suurem raskus kui muidu. Inimese keha ei ole harjunud selles asendis olema,” rääkis füsioterapeut.
Tustit on lõpetanud Tartu ülikooli füsioteraapia eriala ja on viimased aastad töötanud tippsportlastega Eestis ja mujal maailmas. Eestlased tunnevad teda eelkõige Gerd Kanteri füsioterapeudina, kuid ta teeb koostööd ka Kaia Kanepi ja Martin Kupperiga.
Füsioterapeudi peamine sõnum oli, et treening ei aita kaalu langetada, vaid annab võimaluse püsida terve, tunda end hästi ja rohkem süüa. Õpilane peaks vähemalt kolm korda nädalas 1,5 tundi sportima. “Kui te teete regulaarselt trenni, võite põhimõtteliselt süüa kõike, mida soovite,” lausus ta.
Tustit utsitas noori vähemalt kolm korda nädalas kala sööma, kuna sealt saab kätte suure koguse valke ja oomega-3-rasvhappeid. Teiseks soovitas ta kõigil võtta D-vitamiini.
Seejärel uuris füsioterapeut publikumilt, mitu sammu nad päevas teevad. Enamik õpilasi tunnistas, et 5000. Tustiti sõnutsi oleks ideaalne, kui kõnnitaks 15 000 sammu päevas, mis teeb 11–12 kilomeetrit.
Füsioterapeut tõi näite, et kui Kanepi üritas pärast pikka võistluspausi tipptennisesse naasta, pöördus ta Tustiti poole sooviga kaalu alandada. Kui Tustit sai teada, et Kanepi teeb päevas kõigest 2000–3000 sammu, kutsus ta tennististi Lõuna-Aafrika Vabariiki laagrisse kaasa. Seal kogunes Kanepil päevas üle 10 000 sammu, tänu millele võttis ta iga nädal vähemalt kilo alla.
Veel rääkis Tustit unest, rõhutades, et koolinoored peaksid magama vähemalt 8,5 tundi. Kui nii palju öö jooksul ei kogune, tuleb organismile kasuks tunnine lõunauinak. Kui inimene magab vähem, siis organism nõrgeneb ja faktimälu halveneb. “Kui magame alla nelja tunni ööpäeva jooksul, näeb keha välja, nagu meil oleks algav diabeet,” tõi loengupidaja näite.
Veel märkis Tustit, et helendavad ekraanid häirivad une kvaliteeti ega lase ajul puhata. “Vähemalt kaks tundi enne magamaminekut tuleks loobuda helendavatest ekraanidest, muidu aju ei lülita ennast välja,” soovitas ta.