Paadunud kurjategija vägistas noaga ähvardades noore naise

FOTO: SCANPIX

48aastane Arend Kaljurand (eelmise nimega Korneitšuk) on viimase paarikümne aasta jooksul vanglas veetnud rohkem aega kui vabaduses: olles trellide tagant väljas vaevu üle aasta, vägistas ta Pärnu korteri tualettruumis noaga ähvardades noore naise.

Süüdistuse järgi lükkas Kaljurand 2015. aastal 23aastase naise korteri tualettruumi ja nõudis, et too teda oraalselt rahuldaks. Kui ohver ei nõustunud, surus mees käe tema suule ja tiris kannatanut juustest. Noaga ähvardades sai mees oma tahtmise.

See polnud Kaljurannale esimene kord vägistada: samas kuriteos mõisteti ta süüdi 2003. aastal. 

Kui 2013. aastal vaagis kohus Viru vangla materjale Kaljuranna tingimisi enne tähtaega vabastamiseks, märkisid eksperdid seksuaal- ja vägivalla kuriteo toimepaneku tõenäosuseks viie aasta jooksul 41–62 protsenti. Kohus jättis Kaljuranna vangi, kusjuures ta ise soovis samuti karistuse lõpuni kanda.

Nüüdseks on Kaljuranda kriminaalkorras karistatud kaheksal korral.

Karistus sai kantud 2014. aasta märtsis, vägistamine toimus 2015. aasta juulis. Kaljurand jõudis taas kohtu ette 2016. aastal, kui Pärnu maakohus mehe uuesti kaheksaks ja pooleks aastaks vangi mõistis.

"Jõhker ja korduv seksuaalvägivald on teema, mida võtame väga tõsiselt. Karistuse küsimisel on esmane eesmärk hoida ära järgmiste kuritegude toimepanemine," selgitas prokurör Gardi Anderson.

Nüüdseks on Kaljuranda kriminaalkorras karistatud kaheksal korral nii vara- kui isikuvastaste kuritegude eest ja  praegu istub ta vangis viiendat korda. Kuritegusid pole suutnud ära hoida tõik, et trellide taga on ta aastate vältel läbinud arvukalt sotsiaalprogramme.

Kaljuranna kohtuasi pole ühe episoodi puhul siiani lõppenud. Esialgse otsuse vastu esitas advokaat apellatsiooni ringkonnakohtusse ja vaidlustus jõudis riigikohtust tagasi Pärnu maakohtusse. 

Kuigi Kaljuranna kaitsja vaidlustas algul otsused kõikides episoodides, ei seisne vaidlus enam vägistamisepisoodis, vaid poolteist aastat pikaks veninud kohtuasjas vaagitakse, kas Kaljurand varastas 2000 euro väärtuses saematerjali. 

Maakohus mõistis Kaljuranna kolmapäeval (üleeile) varguseski süüdi.

"Kaljurand jääb vanglasse veel vähemalt kuueks ja pooleks aastaks, hoolimata sellest, kas ta otsustab maakohtu süüdimõistva otsuse varguse episoodi suhtes edasi kaevata," kinnitas Anderson.

Peale mainitud kuritegude, mõisteti Kaljurand samas kohtuasjas süüdi katses omandada suur kogus amfetamiini.

Tagasi üles