Sisukord
Paberleht
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Laura Kiviselg: Ega uks gümnaasiumilõpetajale end ise ava

2 min lugemist
Keskkoolilõpetajal tuleb lisaks eksamite tegemisele leida ka vastus raskele küsimusele: mida oma eluga edasi teha. FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Lugesin hiljuti Postimehest seitset nippi, kuidas edukalt ülikooli sisse astuda. Kahjuks ei ole keegi kirjutanud, millest lähtudes või mis võtetega ära tunda oma ala või millist kõrgkooli valida. Kindlasti aitavad karjäärinõustamise ja -õpetuse tunnid, kuid lõpliku valiku peab langetama noor.

Tellijale

Abituriendina seisan valiku ees, kas valida ülikool või vaba aasta, minna Tallinna, Tartu, Viljandisse, jääda Pärnu või astuda otse tööturule. Seega erinevalt põhikoolist ootab ees tähtsam otsus, millel suurem tähen­dus.

Gümnasistile tekitab palju pinget ja ärevust küsimus “Kuhu edasi?”. Kui vastust ei tea, hakkavad vastuse soovijad enda ideid ja mõtteid välja pakkuma, mis muudab valiku veel mitu korda keerukamaks. Raskemaks sellepoolest, et noor inimene, kellele on kogu gümnaasiumi vältel korratud, et nüüd oled sa arukas ja intelligentne, avanevad järjest uued võimalused. Igast variandist tahetakse kinni haarata, et kogemusi hankida ja mis peamine, curriculum vitae’d täiustada, kui asutakse tööpostile. Seega küsimus leiab lõpliku vastuse pärast tudengiks saamist, kust edasi on vaid kitsas tee tippu.

03.04.2020 05.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto