Saada vihje

Aino Siebert: Valede võrgus (2)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Mida teevad need mehed kiriku seina ääres? Õige, nad palvetavad.
Mida teevad need mehed kiriku seina ääres? Õige, nad palvetavad. Foto: arhiiv

Populistid ja vandenõuteoreetikud süüdistavad meediat valetamises. Natside leiutatud sõna “Lügenpresse” (ee k ‘valetaja-ajakirjandus’) on uuesti kasutusel. Seda karjutakse nii parempoolsete demonstratsioonidel kui partei Alternatiiv Saksamaale (AfD) koosviibimistel. Inimesed, kes igatsevad konfliktses maailmas probleemidele lihtsaid lahendusi, otsivad uudiseid isikliku eelarvamuse kinnituseks sotsiaalvõrkudes, kus levitatavate teadete õigsus ei ole aga tihti tagatud.

Suvel 2016 levitati fotot, millel on näha tumedanahalisi mehi Müncheni St. Gertrudi kiriku juures. Tundmatu autor sugereeris, et pildil urineerivad moslemid katoliku jumalakoja seina vastu. Kuigi koguduse preester selgitas, et pildil pole islamiusulised, vaid Eritreast pärinevad kristlased, kes parajasti palvetavad, oli “teadjatele” selge, et meedia püüab lugejale hämada.

Meediaprofessor Wolfgang Schweiger Stuttgardi Hohenheimi ülikoolist selgitab, et faktidel põhinevaid ja valeuudiseid polegi lihtne teineteisest eristada. Näiteks pidasid tema üliõpilased Kristlik-Demokraatliku Partei (CDU) liikme Gottfried Hasche pitsamaksu kehtestamise nõuet valeuudiseks. Ometi ei uskunud nad teadet, et 17aastane põgenik Süüriast oli saunas ennast naiste ees rahuldanud.

Kommentaarid (2)

Märksõnad

Tagasi üles