Sisukord
Arvamus
Postimees

Linda-Mari Väli: Kolm sammu pühapaikade päästmiseks

1 min lugemist
Ülevaade pühapaikadest kinnitab, et paljudele neist on kahju tehtud, mõned lausa hääbunud. FOTO: Urmas Luik

Looduslike pühapaikade päästmiseks on vaja astuda kolm sammu. Esiteks tuleb poliitikat kujundades arvestada tõsiasja, et Eesti on looduslike pühapaikade poolest unikaalne kogu Euroopa Liidus.

Teiseks tuleb taastada muinsuskaitseseaduse eelnõus loodusliku pühapaiga kui mälestise liik ja sätestada tingimused pühapaikadega seotud vaimse kultuuripärandi kaitseks, samuti luua seaduslikud eeldused pühapaikade rüüstajate ja hävitajate ning neile kaasaaitajate (või kaasa aidanud ametnike) vastutusele võtmiseks.

Kolmandaks tuleb valmistada koos huvigruppide ja ekspertidega ette reaalselt täidetav pühapaikade arengukava ja kindlustada finantseerimine riigieelarvest.

Kodanikuliikumise Eesti Metsa Abiks pöördumise lisadena anti üle Tartu ülikooli looduslike pühapaikade keskuse juhataja Ahto Kaasiku ülevaade viimastel aastakümnetel rüüstatud ligikaudu 80 pühapaigast ja muinsuskaitseseaduse eelnõu täpsustavad ettepanekud looduslike pühapaikade asjus. Pöördumine edastati peale kultuuriministeeriumi presidendile, peaministrile, keskkonna-, maaelu-, siseministeeriumile ja õiguskantslerile.

Seotud lood
21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto