E, 6.02.2023

Algasid konnarände talgud

Joosep Laik
, reporter
Algasid konnarände talgud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pruunkonn konnarändel teed ületamas.
Pruunkonn konnarändel teed ületamas. Foto: Arvo Meeks

Soojad ilmad on äratanud meie kahepaiksed, kes rohkel arvul on asunud sigimispaika rändama, seega kutsub Eestimaa looduse fond (ELF) konni üle tee abistama teelõikudel, kus nende ränderajad ristuvad sõiduteedega.

Eriti tähelepanelik tasub autojuhtidel olla hilisõhtuti, kui rändavaid konni kohtab eriti palju ja neid aitavad priitahtlikud.

Teelõike, kus suure liikluskoormuse tõttu hukkub sadu ja tuhandeid konni, leidub palju just linnade lähedal, kus inimasustus tihedam. "Kuna vabatahtlikud abistavad konni juba seitsmendat aastat, on väga selgelt välja tulnud, et linnades ja nende lähedal on kahepaiksete asurkonnad suuremas kadumisohus ja seetõttu vajavad meie abi sigimispaikadesse rännates," märkis "Konnad teel(t)" aktsiooni eestvedaja Kristiina Kübarsepp. "Linnades ja nende lähedal on vabatahtlikelgi lihtsam konnatalgutel kaasa lüüa. Näiteks Tartus Ihastes ja Tallinnas Astangul on igal aastal konnatalgutel tuhandeid kahepaikseid abistanud tublid vabatahtlikud, kes oma kodukandis selle liigi säilimise eest hea seisnud."

Kõik, kes on varasematel aastatel märganud kodukohas mõnda konnadele ohtlikku teelõiku ja soovivad seal talguid korraldada, võiksid soovist teada anda konnatalgute vabatahtlike koordinaatorile Kadri Allerile meilil kadri.aller@elfond.ee.

ELF toetab talgukorraldajaid nõu ja vahenditega võimaluste piires. Praeguseks on Eestis kirjas 13 talgukohta, näiteks Tartus Ihastes, Tallinnas Astangul, Harjumaal Kloogal ja Kehras, Lääne-Virumaal Tapal ning Ida-Virumaal Kuremäel. Talgujuhte oleks veel vaja Leie-Oiu talgukohta Võrtsjärve ääres, kuid talgud on oodatud muudeski konnadele ohtlikes teelõikudes. Kaardistatud konnarände teekonnad leiab SIIT.

Kõik, kes soovivad talgutel kaasa lüüa, võivad liituda veebilehel Konnad.elfond.ee konnatalguliste listiga või Facebooki lehega "Konnad teel", kus suurematest talgutest pidevalt teada antakse. 

Konni üle tee aidates on väga oluline järgida liiklusohutuse põhimõtteid. Nii kahepaiksete kui ka konnatalguliste turvalisuse pärast soovitatakse talgukohtades kasutada ajutist konnatõket: see takistab konnade pääsemist teele ning talgulised saavad tee äärest tõkke tagant konnad ämbrisse koguda ja nad üle tee toimetada. Enne konni abistama minnes tuleks tutvuda konnatalgute infoga kodulehel.

Konnaränne toimub tavapäraselt aprillis ning selle eeldused on soojad ja niisked ööd. Rände tippaeg on hilisõhtuti, kella 21st 23ni ning ränne kestab kokku mõne päeva. Olenevalt ilmast võib konnaränne toimuda lainetena: külmematel öödel vähem, soojematel ja vihmastel õhtutel rohkem.

ELF korraldab konnatalguid 2012. aastast. Vabatahtlike abiga on hukkumisest päästetud aastate jooksul ligikaudu 82 000 kahepaikset.

Märksõnad
Tagasi üles