Juhtkiri: Riigihalduse ministri saatus

Jaak Aab on ministriameti järel prii uuteks väljakutseteks. FOTO: Tairo Lutter / Postimees / Scanpix

Riigihalduse minister Jaak Aab esitas eile peaminister Jüri Ratasele lahkumisavalduse. Põhjus peitub üle kuu tagasi toime pandud topeltrikkumises: autoroolis 0,28 promilliga ja kiiruseületamine. Läinud nädalal sai Aab kätte karistuse: üheks kuuks jalameheks. Aabi kahetsus tundub siiras, mistõttu võib ta pärast mõnda aega varupingil veel poliitikasse naasta.

Jääknähtudega rooliistumise puhul pole tagantjärele tarkusest kasu. Et võinuks Tartust koju sõita esialgu veel tasulise ühistranspordiga või helistada sõbrale ja paluda ennast ära visata või võtta takso ja lasta koju sõidutada.

Kohusetundliku inimesena on Aab saanud viimastel aastatel vedada raskeid koormaid. Riigihalduse ministrina viis ta ellu ebapopulaarse haldusreformi. Selle tagajärgi ja küsitava maitsega vilju peab tunda saama ja mekkima keegi teine.

Pärast Oudekki Loone kohalt vabastamist määrati Aab Keskerakonna peasekretäri ajutiseks kohusetäitjaks ja seejärel juba pea­sekretäriks. Aabile võlgneb peaministri partei oma kantselei asjade kordaajamise ja prestiižikas kohas, kuid kalli pidada peakorteri mahamüümise ettevalmistamise.

Aabi lahkumine valitsusest ei tulnud peaministrile heal ajal.

Samuti oli Aab Keskerakonna presidendikandidaadi Mailis Repsi kampaaniameister ning saatis teda kurnavatel kampaaniaring­sõitudel ja kohtumistel valijatega. Käed rüpes pole tal lähiaastatel istuda lastud.

Aabi lahkumine valitsusest ei tulnud peaministrile heal ajal. Mõni võib ju teha järelduse, et valitsuse tervis on juba nii halb, et isegi parteiseltsimehed eelistavad pigem naistepäevajärgsete jääknähtudega vahele jääda. Nende ridade kirjutamise ajal pole veel selge, kes võtab üle teisegi probleemse ministrikoha, tervise- ja tööministri Jevgeni Ossinovski oma.

Ratas peab pooleli tööde jätkamiseks esitama riigihalduse ministri uue kandidaadi. Kas sellele kohale võiks sobida Pärnu abilinnapea Marko Šorin, kes jagab regionaalpoliitikat? Pealegi poleks tal karsklasena promillidega muret.

Seotud lood
11.06.2021 14.06.2021
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto