Pühapäeval Lavassaares vanavaralaadale läinud külastajad ei osanud aimatagi, millisesse ohtu nad satuvad, sest 64aastane mees oli keset laadaplatsi müügiletile pannud ajahambast puretud käsigranaadi.
Vanavaralaada müügiletil ootas ostjat pesuehtne käsigranaat
Lõhkekeha avastas letil vanakraami uuriv laadaline ja andis ohtlikust leiust teada häirekeskusele.
Kohale sõitnud demineerijad tegid kindlaks, et granaat on transporditav, toimetasid selle ilma suurema kärata turvalisse kohta.
Lääne-Eesti pommigrupi juhataja Aivar Posti sõnutsi on müügiletist leitud granaadi seisund ja päritolu on selgitamisel.
Seda, et lõhkekeha laadalistele ohtu kujutas, pommirühma juhataja ei eitanud. “Kõik lõhkekehad on väga ohtlikud. Lõhkekehad on ehitatud selleks, et tappa, vigastada või tekitada suuri purustusi,” märkis Post.
Lääne-Eesti pommigrupi juhataja ütles, et ükskõik millise sõjamoonaga on tegemist, on see igal juhul ohtlik ja seda peab käsitsema ülima ettevaatlikkusega.
“Mitte mingil juhul ei tohi kahtlast eset kaasa võtta ega liigutada. Igasugune ilma loata lõhkematerjali käsitsemine, sealhulgas müümine, on keelatud ja karistatav,” selgitas Post.
Selleks, et mitte ennast ega teisi ohtu seada, tuleks lõhkekeha leidmise korral kust iganes kahtlast eset mitte puutuda ja helistada hädaabinumbril 112.
“Pärast seda annab häirekeskus leidjale edasised käitumisjuhised ja sündmuskohale saadetakse demineerijad. Nemad selgitavad välja, millega tegemist,” seletas pommirühma juhataja.
Lääne-Eesti pommigrupi demineerijad on sel aastal saanud 96 väljakutset ja kahjutuks on tehtud ligemale 500 lõhkekeha.
Igal aastal avastatakse Eestist umbes 4000 lõhkekeha.