Kindel on seegi, et selline reaktsioon oli kellelegi kasulik.
Muide, valimised lähenevad. Maailmapraktika on näidanud, et libauudised on saanud valimiste käigus väga oluliseks relvaks alatute võtete arsenalis. Donald Trumpi teekonda presidendiks võib nimetada ulatuslikuks infosõjaks, kus libainfot tootsid nii pahatahtlikud häkkerid, Trumpi toetajad kui tema oponendid.
Väidetavasti olid mängus Venemaa häkkerid, kel õnnestus USA ühiskonda lõhestada rohkem, kui keegi mitmekümne aastaga seda suutnud on. Piisas mõne reklaami ja uudisnupu kuvamisest sobivalt meelestatud inimeste sotsiaalmeedia kontole.
Arvestades, kui napid olid valimistulemused, võis kas või poole protsendi valijaskonna mõjutamine olla määrav. Usun, et oligi.
Ma ei kahtlegi, et riigikogu valimiste ajal ootab meid ees samalaadne, küll veidi väiksema mastaabiga infosõda. Ajakirjanikuna olen rindejoonel.
Väita selles infotulvas, et “minu jagatav teave on tõesem muust internetis levivast”, on aina keerulisem. Libauudised devalveerivad igaühe tööd: kui neid poleks, ei saaks USA president karjuda iga ründe peale “Fake news!” (ingl k libauudised, M. L.). Midagi on ühiskonnas valesti, kui see väide muutub vähegi tõsiselt võetavaks argumendiks.
Kõiges peab tänapäeval kahtlema, eriti tuleb seda teha ajakirjanikel, sest kirjatsurasid üritatakse iga päev petta.
Näiteks analüüsis Tartu ülikooli ajakirjanduse eriala tudeng Kadri Laube oma bakalaureusetöös uuringufirmade küsitlusi ja jõudis järeldusele, et küsimustega annab vastused ette kujundada.
“Kas nõustute väitega, et rahvusriigid (nagu Eesti) on oma aja ära elanud ja minevikku kuuluv nähtus, mis tuleks lammutada?” küsis mainekas uuringufirma vastajatelt. On ilmselge, et nõnda emotsionaalselt laetud küsimusele tuleb samasugune vastus. Nii ongi küsitlustulemused juba eos uuringufirma kunstlik looming ja neid ei saa ju tõsiselt võtta.