Olgu kohe öeldud, et jaaniõlleteoks on lootusetult hilja, selle oleks pidanud käima panema mai alguses. Ent sumedatel augustiõhtutelgi kulub isepruulitud märjuke ära: kui kesvamärg praegu hakkama panna, saab suve keskpunktiks valmis. Pealegi, kui nüüd proovilaar teha, võib tänavuse jõuluõlle julgelt kodus valmis kääritada.
Algajal pruulijal on paras aeg jõuluõllega katsetada
Hobipruulija Rainer Margus valmistas esimese koduõlle umbes üheksa aastat tagasi valmiskontsentraadist ega ole sestsaati poest masstoodangu kesvavett ostnud. Kuigi asjatundjad õllekomplektist valminud märjukest päris õluks ei pea, on sellegi maitse Marguse jutu järgi poekesvaga võrreldes värskem ja tummisem.
Valmis õllekomplekti on kõige lihtsam kasutada neil, kes pruulivad kodus õlut esimest korda. Kontsentraadis on maltoosasse humal sisse keedetud ja õllepärm pakiga kaasas. “Pole vaja muud teha, kui lahustad selle kuumas vees ära, kilo suhkrut juurde, natuke jahedat vett peale ja pärm,” õpetab Margus. “Mingit jauramist ei ole,” võtab ta õlle käimapanemise lihtsuse kokku.
Suhkur õlle sees ei ole Marguse arvates siiski õige, kuigi tuleb odavam. Suhkru asemel võiks kasutada humaldamata maltoosat. “Tuleb palju tummisem ja parema maitsega,” teatab ta, lisades, et paraku kallimgi.
Kes tahab õlut päriselt ise teha, võib baasiks võtta sellesama humalata maltoosa, osta ise humalat ja segu suures potis valmis keeta. Poes müüakse humalat graanulitena: humalakäbid on jahvatatud ja pelletiteks kokku pressitud. “Siis saab juba täiesti oma maitse,” räägib Margus. “Maltoosatki on eri sorti,” keerutab Margus käes Merevaigu-nimelist pakki ja seletab, et sellest tuleb keskmiselt pruun õlu. Olemas on nii tumedat porteri, stout’i kui päris heledat laagriõlle tarvis. “See on aga juba samm edasi, teed oma maitset,” seletab ta.