Võõrtöölised toimetavad ehitusobjektidel seaduslikult

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Võõrtöölisi on palju just ehitusobjektidel, enamik neist on ukrainlased. Foto on illustratiivne.

FOTO: Elmo Riig

Möödunud neljapäeval kontrollis politsei- ja piirivalveamet koos tööinspektsiooni ning maksu- ja tolliametiga Pärnu linnas nelja ehitusobjekti, kus vaatluse alla võeti võõrtööjõud. Reidi käigus suuri rikkumisi ei täheldatud.

Lääne prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalvetalituse juht Margo Peters rääkis, et kokku kontrolliti 22 juriidilist isikut ja 66 töötajat, kellest välismaalasi oli 30, kõik Ukraina kodanikud. “Kontrollisime ühe Ukraina kodaniku tausta, ta ei olnud kantud töötamise registrisse, aga see oli arusaamatus tööandja ja renditöö vahendaja vahel. Tööandja registreeris ta kohapeal ja võtsime Ukraina kodanikult juhtunu kohta seletuse,” selgitas Peters, kelle sõnutsi ühtegi rikkumist, millele järgnenuks menetlus, ei avastatud.

Petersi ütlust mööda ongi ehitus ja metallitööstus kaks sellist valdkonda, kus töötab enim välismaalasi. Väga nõutud on Ukrainast pärit oskustöölised, näiteks keevitajad ja ehitajad. Põhjusi, miks kohalikud ettevõtted välismaalasi palkavad, leidub mitu. “Selle taga võib olla nii oskustööliste puudus Eestis, võõrtööliste nõusolek teha füüsiliselt koormatavat tööd, vahel raha, mille eest kohalikud nii raske tööga nõus ei oleks,” rääkis Peters.

Võrreldes eelmise aastaga on olukord parem. “Ettevõtted on järjest rohkem hakanud töötajaid registreerima ja rikkumisi oleme tänavu tuvastanud vähem. Statistika näitab samuti, et Eestis seaduslikult töötavate välismaalaste registreerimiste arv on kasvanud,” avaldas Peters.

Reidi eesmärk oligi veenduda, et ehitusobjektidel ei töötaks Eestis seadusliku aluseta viibijaid. Samuti kontrolliti, ega töötajate hulgas ole tagaotsitavaid isikuid, et töötajad oleksid registreeritud töötamise registris, täidetud oleksid tööohutusnõuded ning töö- ja puhkeajast kinnipidamine.

Tagasi üles