Sisukord
Paberleht
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Galerii: linna uhkus hääbub rahva silme all

6 min lugemist
  • Pärnu raadi nörritab, et Rannastaadioni jooksurada laguneb ja hoone hallitab.
  • Linn peab võimalikuks, et vigade põhjus on raha kokkuhoid ja kiirustamine.
  • Ehitaja ei nõustu rae väitega, kuid on nõus oma eksimuse korral vead parandama.
  • Linna uhkuse kordategemine võib maksta Pärnu mõistes varanduse.
Rannastaadioni juhataja Tair Anton (vasakul) ja linna jurist Taavi Käärid uurivad kohta, kust ekspertiisi tarbeks on lõigatud tartaanist tükk ja asendatud paigaga. Niisuguseid ruute on staadionil ­kaheksa. FOTO: Mailiis Ollino

Pärnu Rannastaadioni valmimine oli märgiline paljudele: linnarahvale, omavalitsusele, ehitajale, arhitektidele, sportlastele, külalistele. Linna hiilguseks kujunenud staadioni pidulikule avamisele tuli tunamullu 9. juulil nii palju inimesi, et tribüünil oli pea võimatu leida vaba kohta.

Tellijale

Ligemale poole häältearvust kogunud Rannastaadioni ehituse lõpuleviimine valiti Pärnu 2016. aasta teoks. Hoone võitis Eesti arhitektide liidu (EAL) toonase aastapreemia. Ajakirjanduses on avaldatud, et eksklusiivses kohas staadion teeb muudele sellelaadsetele spordirajatistele silmad ette.

Uhkelt poseeris seal Toomas Kivimägi mulluste kohalike valimiste aegu, nimetades seda oma varasemaks suurimaks katsumuseks ja lubaduseks. Õigustatult: oodati ju pikalt, et aastaid kive ja krohvitükke langetanud jõleda tondilossi asemele kerkiks linna uhkus. Staadionikompleks läks linnale maksma Pärnu mõistes tohutud 5,62 miljonit eurot.

Idüll ähvardab variseda aga pihuks ja põrmuks. Selgub, et suve­pealinna viimase aja vaat et kõige olulisemal ehitusel on tehtud praaki, mille kõrvaldamise hind võib küündida hinnanguliselt sadade tuhandete eurodeni.

Staadioni rajakate mureneb ja laguneb, kuigi lepingu kohaselt peab see vastama rahvusvahelise kergejõustikuföderatsiooni (IAAF) II sertifikaadile ja suuremaid parandustöid vajamata kestma vähemalt kümme aastat. Paljudel puitehitisest möödujatel ja spordiürituste väisajatel on jäänud silma, et hoone hele Siberi lehisest laudis on tõmbunud kohati inetult hallilaiguliseks.

Nagu suurte ehituste puhul ikka on pidevalt tulnud ilmsiks väiksemadki puudused, mida ehitaja on garantiiajal aina kõrvaldanud, näiteks parandanud tilkuvaid kraane ja kiiva vajunud suuri raskeid uksi, lisanud kaugushüppekasti liiva.

Garantii kestab kolm aastat. Selle aja jooksul peab omanik tuvastama ja ehitajale teatavaks tegema kõik puudused. Niisiis jääb rael nõuete esitamiseks veel umbes aasta. Peale pidevalt tuvastatavate pisivigade on Rannastaadioni omanik Pärnu linnavalitsus esitanud osaühing Eventus Ehitusele nõude üksnes laguneva staadionikatte asjus.

Mureneva jooksuraja ja eri pisi­vigade parandamine on praegu prioriteet, kuna need segavad iga päev rajatise kasutamist. Hallitav laudis on küll inetu, aga see ei takista staadionil tegutsemast.

21.02.2020 22.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto