Video ja pildid: Poolsada meest rassib Rääma turbaraba kustutamisel
Täiendatud kell 20! 40 hektarile levinud põlengu kustutamisele kaasati kopter!

Täna keskpäeval sai häirekeskus teate Tori vallast Kilksama külast, kus oli süttinud Rääma turbaraba. Pärastlõunaks oli põleng levinud 40 hektarile. Kella 20ks põlengu pindala suurenenud ei olnud ja kustutustööd jätkusid.

Ligemale poolsada meest ja 15 erinevat masinat on täna terve päeva rassinud Pärnu külje all Kilksamal põlema läinud Rääma rabas tule ohjamisel. Ulatusliku maastikupõlengu kustutamine jätkub suure tõenäosusega hommegi.

Kui keskpäeva paiku põles kuiv rabapinnas paarikümnel hektaril, siis mõne tunniga kandis põleng tuulega poole suuremale alale ja päästjad Pärnu, Pärnu-Jaagupi, Häädemeeste, Lihula, Paide ja Vändra komandodest ning vabatahtlikud Arest, Pärnu-Jaagupist, Taalist ja Sindist pidid appi kutsuma politsei- ja piirivalveameti kopteri, et tule levikule kolmes töölõigus piir peale saada.

Paksus kaitseriietuses ja hingamismaskiga tuld ohjeldanud mehed tilkusid higist, kui nad eeliinilt hinge tõmbama pääsesid.

„Töö on raske,” tõdes päästetlööde juht Vaiko Vatsfeld, kes rääkis õhtupoolikul, et kustutustöödel loodetakse ära kasutada nii palju valget aega kui võimalik. „Prognoos näitab, et ilm meile appi ei tule.”

Päästetööde käigus jäi üks kahjutule ohjamisel osalev masin pärastlõunal pehmesse turbasse kinni, ent paari tunniga õnnestus see taas kõvemale pinnale sikutada.

Inimesed põlengu tõttu ohus ei ole, kuid raba lähedal asuvat elumaja ja rabatöödel kasutatava tehnika hoiuplatsi tuli päästjatel eraldi valvata.

„Üks elumaja jääb tulest mõnesaja meetri kaugusele, aga otsest ohtu sellele ei ole,” kinnitas Vatsfeld.

Lääne päästekeskus soovitab põlengu piirkonnas elavatel inimestel aknad kinni hoida ja suitsuses piirkonnas liiklejatel halvenenud nähtavuse tõttu tähelepanelik olla.

Vett hangivad päästjad rabasse rajatud kraavidest ja umbes kilomeetri kauguselt endise Sauga vallamaja lähistel asuvatest tiikidest.

Kuigi eile sadas paljudes kohtades päris palju vihma, siis metsades tuleoht ei ole vähenenud. Tänasel tulekahju kiirel levikul on oma roll ka tugeval tuulel.

Lääne päästekeskus tuletab meelde, et tuleoht püsib endiselt väga kõrge ning seetõttu tuleb olla igal inimesel äärmiselt ettevaatlik.

Päästeamet kutsub inimesi lähenevate pühadega seoses suhtuma lõkke tegemisse äärmise ettevaatusega.

„Lisaks kõrgele tuleohule, tuleb arvestada ka tuule tugevuse ja suunaga. Tugevama tuule (rohkem kui 5,4 m/s) puhul soovitame pigem loobuda lõkke tegemisest. Sel aastal kutsume üles inimesi määrama enda seast lõkke eest ka kindlat vastutajat, kes vaataks ja jälgiks pidevalt tuleohutust ning aitaks meeles pidada, et lahkudes tuleb lõke korralikult kustutada,” ütles Lääne päästekeskuse ennetusosakonna nõunik Piret Seire.

Tagasi üles