Pärnu aedniku Johann P. Buecki rännakud ja paikseks jäämine

  • 1799. aastal avaldas Saksamaal teadusajakirjas artikli ­keegi aednik Bueck (ka Buek) Pärnust.
  • 1807. aastal sai Bueck koha Peterburi aristokraadi krahv Grigori V. Orlovi (1777–1826) mõisas Jelagini saarel.
  • Bueckidel oli 11 last, täiskasvanuks sai neist üheksa, kelle järeltulijad elavad mitmel pool üle ilma.

Sellises majas Jelagini saare pargikompleksis elas 19. sajandil oma perega Pärnust pärit aednik Johann Bueck.

FOTO: Erakogu

Pärnu on jätnud ajalukku jälje siit võrsunud või siin elanud isikute kaudu. Erialaselt olid kunagi olulised aednikud, kellest tõusid esile Johann Michael Oth (Oht) kaasa Amalia Helena von Hadeliga ja Johann Peter Bueck.

Tellijale

Othi perest on vähe teada, kuid neil oli linnas kõrge positsioon. See ilmneb 3. veebruaril 1788 sündinud Hans Dietrichi Othi ristsetel osalenute järgi, kokku tuli 19 inimest (ilma lapse ja vanemateta). Vastsündinu sai nime Pärnu kaubandusfirma ja kaubamaja omaniku ja linnapea (1787–1807) Hans Diedrich Schmidt juuniori (1744–1807) järgi.

1799. aastal avaldas Saksamaal teadusajakirjas artikli ­keegi aednik Bueck (ka Buek) Pärnust. Oma kirjutises mainib ta 16 taime, mis pärit Pärnu lähedalt Suure-Rõngu mõisa alalt selgusetust kohast. Ühel juhul pole teada, millist taime mõeldi. Ilmneb, et artikli autor oli ­väga omanäolise saatusega ­Johann Peter Bueck. Ta oli sündinud 1769. aastal Hambur­gis kuulsasse aednike suguvõssa. Kuidas ja mis teid mööda ta ­Pärnusse jõudis, pole teada.

Tagasi üles