Kui lähete metsa või võsastunud heinamaale, tuleks kanda pikki pükse ja kummikuid. Kui puuk teid ründab, on tähtis eemaldada ta pea koos kehaga niipea kui võimalik.
Puugi eemaldamise meelespea
Kindlasti võtke metsast tulles kohe rõivad seljast ja kontrollige oma keha üle. Oluline on vaadata üle kogu keha, ehkki puugile meeldib ennast “istutada” keha soojematesse piirkondadesse, näiteks kubeme piirkonda, kaenla alla, põlveõndlasse ja peanahale.
Puuki leides ei tasu paanikasse sattuda, sest kõik puugid ei ole haigusekandjad ja iga inimene, keda puuk on hammustanud, ei haigestu.
Kuidas eemaldada?
Kui avastate oma kehal puugi, eemaldage see kohe.
Kasuta puugitange: asetage need puugi kohale ja haarake näpitsatega puugi ümbert kinni. Keerake aeglaselt mitu korda, kuni puuk ennast lahti laseb. Kasutada võib muidki desinfitseeritud peeni pintsette, mille abil haarake puuki pea poolt, aga nii naha lähedalt, kui saate.
Võimalusel kasutage suurendusklaasi, et näha selgemalt, kust kinni võtta.
Seejärel tõmmake puuk ettevaatlikult otse välja. Puuki pole vaja eemaldamise ajal paremale ega vasakule keerata. Oluline on eemaldamise kiirus ja korrektsus.
Kindlasti ei tohi puugist liiga kõvasti kinni haarata, kuna pressimisega võib viia hammustuskohta puuginakkust. Seetõttu hoiduge puugi tagakeha pigistamast või määrimast. Apteegis on saadaval ka toode, mis eemaldab puugi kiire külmutamisega.
Kui puugi peaosa jääb naha külge, eemaldage järgmisena see. Kui te ei saa seda peaosa, mida pole küll palju, välja tõmmatud, võib see siiski tekitada nakatumise ohtu, sügelemist ja muid infektsioone. Tasub tarvitada allergiavastaseid ravimeid.
Peske hammustada saanud kohta vee ja seebiga.
Mida ei tasuks teha?
Unustage vanad, rahvalikud meetodid, nagu või, õli või rasvaga määrimine, samuti hambapasta või piirituse kasutamine puugi eemaldamiseks.
Piiritust võib loomulikult kasutada desinfitseerimiseks pärast puugi tervikuna eemaldamist, kuid seda ei tohiks valada puugi peale.