L, 25.06.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eesti poksikoondis võttis laagriks sintlased kampa

Enn Hallik
, sporditoimetuse juht
Eesti poksikoondis võttis laagriks sintlased kampa
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärnakas Erik Vološko (paremal) sai Eesti koondise laagris peatreener Ervin Kade juhendamisel harjutada riigi esikinda, sõjaväelaste MM-hõbeda Ainar Karlsoniga.
Pärnakas Erik Vološko (paremal) sai Eesti koondise laagris peatreener Ervin Kade juhendamisel harjutada riigi esikinda, sõjaväelaste MM-hõbeda Ainar Karlsoniga. Foto: Ardi Truija

Nädala jagu päevi Pärnus treeninud kümne Eesti poksikoondislase kõrvale kutsus peatreener Ervin Kade ka neli Sindi treeneri Juri Mozessovi õpilast, kellest ta Erik Vološkole kõrget lendu ennustab.

Poksijad harjutavad sanatooriumi Estonia valge maja väikeses spordisaalikeses, kasutavad taastumiseks iga päev külmakambrit ja teevad harjutusi ka madalas rannavees. Laager lõpeb täna õhtul kuursaalis publiku ees demonstratsioon- ja tõsisemate poksimatšidega.

“Pärnus on hea aura, kliima ja toit, siin on igati hea,” kiidab Eesti poksikoondise peatreener Ervin Kade. “Mõtleme koguni sellele, et äkki saame Pärnu spordihallis novembrikuus Balti matši korraldada. Kümme kaalu, igas neli võistlejat, poolfinaalid ja finaalid, leedukad on teadagi tugevaimad, aga mõne kaaluvõidu saaks meiegi, pärnakad näeksid huvitavat võistlust.”

Pärnu oli omal ajal tuntud poksilinn

Ervin Kade on noor mees, tema kunagisest edukast poksijast ja praegusest Eesti Poksiliidu presidendist isa Vello Kade mäletab ja teab loomulikult rohkem, kui temalt küsida. Näiteks seda, kui tublina oli Pärnu kunagi Eesti poksikaardil.

“Olen kuulnud treener Soasepast ja Pärnus peetud kõrgetasemelistest Roman Kuura memoriaalidest, üks tugev raskekaallane oli teil ka,” näitab siiski ka noorem mees taset. “Aga Pärnu poks on praegugi olemas – sintlasel Juri Mozessovil on õpetamiseks vajalik litsents, ta teeb head tööd, tema neli poissi on mul siin koondise laagriski. Ja Erik Vološko on neist talent, kes võib kaugele jõuda. Peagi läheb ta Tallinna Karl Leemani klubisse, kus on ka Eesti poksi praegused liidrid vennad Karlsonid ja igapäevane treeningtöö igati tasemel. Taas treenib usinalt ka mõne aja tagune juunioride EMi viies Rustam Gusseinali.”

Ainar Karlsonil võib olla olümpia varianti

Pärnu laagris algas meestel ettevalmistus septembri lõpus Bakuus peetavaks MMiks. Ühtlasi ka võimalik olümpiatee, sest MM-i iga kaalu kaheksa paremat teenib pileti Londonisse (ülejäänud lisanduvad kvalifikatsiooniturniiridelt).

“Bakuusse lähevad Eestist vennad Ainar ja Rain Karlson ning Kaupo Arro,” kinnitas peatreener Ervin Kade. “Arvatavasti võib olümpia variandist rääkida siiski vaid Ainari puhul.”

Eesti poksikoondise liider Ainar Karlson tuli hiljuti sõjaväelaste maailmamängudel hõbedale, ta on maailma edetabelis oma kaalu 16 parema seas. Ervin Kade kiidab teda kui mitmekülgselt andekat – Karlson on olnud Eesti meister ka vabamaadluses ja ju-jitsus, kick-poksis koguni juunioride maailmameister.

Eesti poksi tase on Ervin Kade hinnangul Ainar Karlsoni kui veduri järel minemas ülesmäge, kuid rohkem oleks poksi kandepinna laiendamiseks vaja litsentsiga treenereid ja igasugused muud võitlusalad kipuvad kontingenti eest võtma.

“Eesti tipus on praegu eestikeelsed poksijad, mass, mis treenib peamiselt Tallinnas ja Ida-Virumaal, on venekeelne,” rääkis Kade. “Mis puutub teistesse lähedastesse aladesse, siis ei suhtu ma ühessegi kahevõistlusalasse negatiivselt, aga konkurendiks klassikalisele poksile on need küll. Ja silmas tuleb pidada, et kes mingil võitlusalal kas või korragi profina on esinenud, see amatöörpoksi enam tagasi ei saa.”

Aga ka klassikaline poks pidavat muutuma.

“Amatöörpoks muudeti liiga turvaliseks, publik tahab ju ikka verd ja kukkumist näha,” selgitab Kade. “Kui seniajani said olümpiale vaid amatöörid, siis lähitulevikus loob AIBA oma profiorganisatsiooni ja olümpial hakkame nägema peakaitsmeta ja palja ülakehaga atleetide võitlusi.”

Saab seal poksimaailma päris tipus juhtuma mida iganes, see olevat igatahes kindel, et Eesti selle ala tipud tulevad Pärnu treenima ja oma oskusi näitama edaspidigi.

Märksõnad
Tagasi üles