Möödunud nädala kaks õnnelikku vahejuhtumit laste ja lahingumoonaga tuletavad meelde, et vanemad peavad lastele selgitama lõhkekehade ohtlikkust, teatas päästeamet.
Päästeamet: lastele tuleb selgitada lõhkekehade ohtlikkust
Nädalavahetusel tõid lapsed Lääne-Virumaal seenekorviga koju 50millimeetrise mürsu. Lapsed soovisid selle viia metalli kokkuostu. Demineerijate sõnutsi oli soomust läbistav mürsk nii-öelda elus ja selle plahvatamisel olnuks tagajärjed kohutavad.
Eelmise nädala keskel teatati häirekeskusele, et lapsed mängivad liivakastis roostes granaadiga. Ahtmes korrusmajade vahel mängisid lapsed toast kapinurgalt toodud tühja granaadiga, millel sütiku asemel oli mulaaž. Demineerijate väitel ei peetud tõenäoliselt pikka aega kapinurgal seisnud granaadikesta millekski eriliseks ja lapsed said selle sealt kätte.
Mõlemal juhul tajusid ohtu täiskasvanud, kes helistasid 112.
Vahejuhtumites osalesid üheksa- kuni 12aastased lapsed. Sellises vanuses lastele on võimalik selgitada, millise kujuga on laskemoon ja et selliseid leide ei tohi mingil juhul puutuda.
Tänavu on demineerijad teinud kahjutuks üle 1570 plahvatusohtliku lõhkekeha. See fakt näitab endiselt, et Eesti pinnal leidub vana sõjamoona äärmiselt palju.