Mart Roosaar: Indias on tunne, et oled tõeliselt elus

Persoon Mart Roosaar. Foto Urmas Luik

FOTO: Urmas Luik

Mart Roosaar, räpparinimega Pok, on viimased kuus–seitse aastat pühkinud sügistolmu kinganinadelt, pakkinud selja­koti ja võtnud talvekuudeks suuna Aasiasse, kus ta on uidanud, vältides reisiajakirjade klantspiltidelt vastu vaatavaid turismimagneteid.

Ta on otsinud radu, kus euroop­lased oma jalajälgi vähem teinud.

Räpparina on ta esindanud Eestit luulelugemise Euroopa meistrivõistlustel Prantsusmaal ja on vist ainuke pärnakas, kes poolnaljatamisi või -tõsiselt võib tituleerida end Eesti meistriks. Ja mitte võrkpallis, ehkki pikk kasv seda lubaks, vaid … oma luule lugemises. Selliseidki meistrivõistlusi on korraldatud.

Ilmusite avalikkuse ette räppari, räpitekstide kirjutajana artistinimega Pok, kui esitasite neid muusikalise saateta, võites Pärnus ühe luuletajate luulelugemise võistluse. Palju sellest aega möödas on?

See omaloomingu ettekandmise võistlus oli 2009. aastal, kui Eestis korraldati tollal alles teist korda poetry slam. Läksin sinna koos Krismar Rosina, oma põhikooliaegse klassivennaga uudistama. Sealjuures polnud mul üldse kavas esineda, aga kui õhtujuhid tundsid huvi, kas esineme, ja ma vastasin ebalevalt, et võib-olla, kutsuti mind ühel hetkel püü- nele.

Kuna räpparitel on niikuinii üldjuhul omaloodud tekstid peas, läksin. Sellele järgnesid Tallinnas Eesti meistrivõistlused, kus ma samuti võitsin. Ja siis saadeti mind Euroopa meistrivõistlustele Prantsusmaale, kus ma vist esikolmikusse ei jõudnud. Isegi ei mäleta täpselt, mis kohad nad seal välja andsid, aga esikohta ma igal juhul ei saanud.

Kümne riigi esindajad said seal oma luuletustega finaali, kusjuures finalistide seas oli üllatavalt palju räppareid, lausa neli, kui ma õigesti mäletan: prantslane, sakslane, leedulane ja mina.

Tagasi üles