Sädevil peolised täitsid hotelli Strand konverentsisaali üleeile, saades osa Pärnumaa kultuuri- ja sporditegijate aastalõpu galaõhtust “Tähesära 2008”, mille suurepärasele eeskavale lisasid vürtsi Contra luuletused.
Tähesära vürtsitasid Contra luuletused
Võrumaa mees Contra (pärisnimega Margus Konnula) mahendas auhindade jaotamise eel maavanema avakõnetki, mida läbis murelik arutlus murelikkuse üle.
“Aasta algas lootustega, aga soovmõtlemise asemel tuleb rääkida aasta teise poole majanduslangusest, mis mõjutab kõiki eluvaldkondi ja inimesi, meie inimesed on lubamatult murest murtud,” lausus maavanem Toomas Kivimägi.
Tumedates toonides tegelikkuse tõdemusse lipsas päikesekiir, kui maavanem jõudis kultuuri- ja spordiaasta edutegijateni ja kinnitas, et selles valdkonnas on kohe otsa saav 2008 parem eelmisest ja just kultuur ja sport on valdkonnad, kus arvult väike rahvas saab olla maailma keskpunktis.
Lihvitud kultuuripärl
Tähesära lavale astunud Eesti kultuurkapitali tegevjuht Raul Altmäe ja Pärnumaa ekspertgrupi tegevjuht Matti Killing alustasid käesurumist mehest, kelle kui “Kultuuripärl 2008” ette Contra luges sellise salmi:
“Kui sõbra käes laenuks on su suupill,
teada saad, mis maitse sõbra supil
ja mis on tema hambapastamark –
neid asju küllap kõige paremini
teab Feliks Kark.”
Hämmingus väljahüütu lähenes saalihämarusest tulede valgusesse ja publik kuulis tema kohta õhtu juhi Ado Kirsi suu läbi, et tegemist on paljude hobide, ametite ja oskustega inimesega.
Erialalt autoteede- ja sillaehitaja, kunstnik ja fotograaf, näidendite ja estraadikavade autor, Endla näitleja 1986. aastast ja suupilliklubi Piccolo asutaja ning rahvusvaheliste suupillifestivalide üks Pärnusse toojaid.
“See on nii ootamatu, et ma ei oska seda tunnetadagi, sest see on ju esimest korda niisugune tiitel – kultuuripärl. Kõlab hästi,” rääkis hämmingust üle saanud ja aastaga 2006 alustades arvult kolmas niisuguse tiitliga pärjatu.
“Omal ajal oli televisioonis saade “Sinilindu püüdmas”, tehti saade minust, aga kultuuripärl – see on juba midagi kraad kangemat. Seal oli ainult püüdmas, aga nüüd olen juba nagu lihvitud – valmis pärl,” muheles Feliks Kark. Varem on loomeinimestest sama tunnustuse saanud Pärnu kunstnik Bruno Sõmeri ja Kihnu laulik Virve Köster.
Ühine heakskiiduavaldus
Ridamisi Contra luuletuste saatel kõigi silme ette hüütud kultuuri- ja sporditegijate tunnustamine vaheldus Pärnu Kunstide maja Liisude laulu, tuleloopijate hinge kinni paneva etteaste, Koidula-kooli rahvatantsijate esinemisega.
Tuju oli üles tõmmatud juba saabudes, sest fuajees törtsutas pasunaid Önn Tuli Meie Öuele ja saalis ei jätnud pille Tuulelõõtsutajad.
Ühine heakskiiduaplaus saatis tiitli “Kultuuripärl” järel auhinna üleandjateni kultuuritegija preemia pälvinud kunstnik Piret Bergmanni ehk Pusa, Pärnu keskraamatukogu direktori Saima-Õie Andla, Rääma noorteühingu Noorus esindaja Uudo Laane.
Vaimustunute käteplaksutamine saatis lavale ja sealt ära ka sporditippe alates Pekingi hõbedast Tõnu Endreksonist kuni noorte andekateni, nagu sõudja Kaisa Pajusalu, laskur Karina Kotkas, odaviskaja Liina Laasme.
Tunnustusaplaus kajas neilegi, kes austamise ajal välismaal, nagu aasta treeneri ja sporditegija pjedestaalile tõstetud Tatjana Jaanson ja Pekingi sõudmise hõbe Jüri Jaanson.
Mis salata, hingekosutust ja häid elamusi on andnud muidu halli argipäeva kõik need, kelle loometööd võib nautida või sportlikele saavutustele kaasa elada.
Pärnu maavalitsus, Pärnumaa omavalitsuste liit, Pärnu spordiliit, Pärnumaa rahvakultuuri keskselts ja kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupp igal juhul teavad, kuidas tunnustamine “Tähesäraga” meeliülendavaks muuta.
Seekordse aastalõpu galaõhtu stsenaariumi panid kokku maavalitsuse kultuurinõunik Eha Ristimets ja Audru pillimees Ado Kirsi.
“TÄHESÄRA 2008”
EESTI KULTUURKAPITALI PÄRNUMAA EKSPERGRUPI AUHIND
“Pärnumaa kultuuripärl 2008”: Feliks Kark.
Endla teatri näitleja 1986. aastast, suupilliklubi Piccolo asutaja 1996. aastal ja Pärnu rahvusvaheliste suupillipäevade üks korraldajaid.
Kultuuritegija preemia: Piret Bergmann, kunstnikunimega Pusa.
Saima-Õie Andla, Pärnu keskraamatukogu direktor.
Rääma noorte ühing Noorus: viis rivitantsu “Guinnessi rekordite raamatusse”.
Sporditegija preemia: sõudetreener Tatjana Jaanson.
Spordisündmuse preemia: sõudmise olümpiahõbeda võitmine.
Kultuurisündmuse preemia: laste ja noorte rahvusvaheline üritus “NB festival”.
PÄRNUMAA SPORDIPREEMIA
Aasta meessportlased: sõudjad Jüri Jaanson ja Tõnu Endrekson.
Aasta naissportlane: odaviskaja Moonika Aava.
Aasta noorsportlane (neiu): odaviskaja Liina Laasma.
Aasta noorsportlane (noormees): aerutaja Sabir Mustafajev.
Aasta juuniorsportlane: jalgrattasportlane Rein Taaramäe.
Aasta veteransportlane: sõudja Ulvi Lutoškin.
Aasta treener: sõudmistreener Tatjana Jaanson.
Aasta noortetreener: võrkpallitreener Johannes Noormägi.
Aasta spordiedendaja: Lavassaare vald, mis on kaasanud vallarahva matkamisse, kepikõndi, võrkpalliplatsile, mälumängu.
Aasta sporditoetaja: AS Savi, mis on toetanud kahekordset olümpiavõitjat Andrus Veerpalu 15 aastat, peale suusatamise toetab ettevõte jalgpalli, eriti naiste vutti.
PÄRNUMAA OMAVALITSUSTE LIIDU NOORE SPORTLASE PREEMIA
Sõudesportlane Kaisa Pajusalu, laskur Karina Kotkas ja odaviskaja Liina Laasma.
PÄRNUMAA SÄRAINIMESE PREEMIA
Rahvakultuuri aastapreemia: Vändra valla koorijuht ja muusikaõpetaja Kalli Rõõmussaare.
Kultuurikorraldaja aastapreemia: rahvatantsuõpetaja Kari-Pekka Kettunen.
Andmed: Pärnu maavalitsus