Hirvela praagi silumine neelab üüratu summa

  • Kallima lahenduse puhul maksaks ühe maja kordategemine 100 000 eurot, seega 11 maja peale kokku üle miljoni
  • Tori vallavalitsus aitab inimesi asjaajamisel ja on uuringute ning õigusabi peale kulutanud 10 000 eurot, aga praagi kordategemist ei kata
  • Kardetavasti tuleb remont Hirvela elanikel oma taskust kinni maksta.
  • Teadaolevalt on tegu Eesti ulatuslikuma ehituspraagi juhtumiga, kus terve elurajaoonitäis maju vajab ümberehitust

Hirvela 8 tulekahju järel selgus, et ka ülejäänud 11s sama projekti järgi ehitatud majas esineb ehituspraaki ja seetõttu pole tuleohutusnõuded täidetud.

FOTO: Mailiis Ollino

Tori vallavalitsus võttis hinnapakkumise, kui palju läheb maksma Hirvela elurajooni kõigi majade ehituspraagi kordategemine. Probleemseid sama projekti järgi valminud kolmekorruselisi maju on kokku 12, millest üks, Hirvela 8 põles läinud oktoobris kasutuskõlbmatuks.

Tellijale

Summa, mida arvutuste kohaselt arendaja ja ehitaja möödapanekute klaarimiseks vaja läheb, ulatub ühe maja kohta 100 000 euro kanti. Kuna korrastamist vajavaid hooneid on 11, ületaks ehitustöö maksumus miljon eurot. Kardetavasti peavad raha praagi parandamiseks välja käima korteriomanikud, keda igas majas on 13, ühtekokku 143 peret.

Vallaarhitekt Kristjan Kullerkannu sõnade kohaselt on ehitustöö kalkulatsioon siiski umbmäärane. “Tõenäoliselt saab hakkama odavamalt,” tähendas ta.

Põhiline probleem on Kullerkannu jutu järgi seotud majade tehnovõrkude šahtidega, mis ulatuvad esimeselt korruselt katuseni välja. Šahtide seinad ei vasta tulepüsivusnõudele. Sisuliselt tähendab see, et ühes korteris puhkenud tulekahju ja tekkinud suits saavad takistamatult majas laiali levida.

Tagasi üles