Julius istub esmaspäeva pärastlõunal Tartu ülikooli loengusaali pingile, kus ragistab vasakut ajupoolt ja vestleb kultuuriteooria teemadel. Õhtul mängib Heino Elleri nimelises muusikakoolis akordioni. Nädalavahetusel astub ta Kihnu praamile või sammub mõne proua 75. sünnipäevapeole, kus teda avasüli oodatakse ja supiga tervitatakse.
Päikeselisel sügispäeval heitsid isa-poeg Pärnu Vallikääru värvilistele lehtedele pikali ja andsid jalutajatele üllatuskontserdi. Nad arutlesid tasakaalust, elukutse valikust ja muusikast.
Akordionimängijast füüsikaõpetaja Raidoga kohtusin esimest korda 2009. aasta augustis, mil temast sai minu klassijuhataja Sütevaka humanitaargümnaasiumis. Sestap kirjutaja ja intervjueeritavad sinatavad.
Teie isa-vanaisa (Raido isa, Juliuse vanaisa) oli muusik ja akordionist. Kas lõõtspillimäng on teie pere traditsioon?
Raido: See kõik on puhtalt isa eeskuju. Esimese pilli kinkis ta mulle, kui sain viieaastaseks. Hakkasin kohe proovima ja esinesin juba mõne nädala pärast esimest korda lasteaiapeol. Edasi läks traditsiooniliselt: astusin lastemuusikakooli. Sellega minu muusikaline haridustee lõppes.
Mul ei ole kunagi olnud mõtet hakata elukutseliseks muusikuks. Kooli tasemest ja tehnikast mulle piisas. Tüüplood – etüüdid ja heliredelid – ei sütitanud mind. Mul ei ole küll mitte midagi nende vastu, need on tohutult arendavad, kuid ei tekitanud minus tunnet: “Jah! Tahan elu lõpuni olla professionaalne muusik”.