Sisukord
Paberleht
Postimees
Postimees digipakett
Postimees digipaketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli digipakett

Suur tselluloositehas ei sobi Pärnumaale

2 min lugemist
Liivi lahe seisund vajab parendamist, mitte uusi reostusallikaid. FOTO: Henn Soodla

Praegu on aktuaalne teema tselluloositehase võimalik planeerimine Pärnumaale ja kõige otsesema mõju alla satuksid Pärnu jõgi ja Liivi laht. Meil on süstemaatilist teavet Liivi lahe ökosüsteemist juba 1940. aastate lõpust, seega, Eesti teadlaste teadmiste pagasi üle selle lahe puhul kurta ei saa.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale

Viimane hinnang Liivi lahele on karm: kaheksast hinnatud komponendist said seitse hinde “halb” ja vaid üks “hea”. Seega, kogu Liivi lahe ökosüsteem on juba praeguse inimmõju tõttu halvas seisus. Kuna Pärnu laht on Liivi lahe osa, laieneb see hinnang Pärnu lahelegi.

Tselluloositootmist peetakse suurima keskkonna­mõjuga tööstusharuks ja selle üks eripärasid on, et eraldub märkimisväärne kogus peent orgaanilist hõljumit, mida on raske filtreerida. Tuntav osa sellest väljutatakse veekeskkonda. Est-Fori tehase eeskujuks olevas moodsas Äänekoski tehases on näitaja seitse kilogrammi ­tonni tselluloosi kohta, mujal kuni 18 kilo tonni kohta.

31.10.2018 02.11.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto