K, 29.11.2023

Endlas esietendub pärnakate rahvusvaheline tantsulavastus

Anu Jürisson
, kultuuritoimetaja
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Tantsulavastus "Prime Mover". Vasakult Rakesh Sukhesh, Külli Roosna ja Kenneth Flak.
Tantsulavastus "Prime Mover". Vasakult Rakesh Sukhesh, Külli Roosna ja Kenneth Flak. Foto: Antero Hein

11. oktoobril esietendus Norras Bærum Kulturhusis rahvusvaheliselt tegutseva Eesti ja Norra koreograafide duo Külli Roosna ja Kenneth Flaki tantsulavastus “Prime Mover”, mille kaasprodutsendid on Endla teater ja Sõltumatu Tantsu Lava. Ülehomme on Endla teatris Eesti esietendus.

Pärnus elavad koreograafid-tantsijad Roosna (Eesti) ja Flak (Norra-Eesti) on koos tegutsenud 2008. aastast. Neid huvitavad lood ja tehnoloogiad, mis kasvavad välja keha liikumisest ja selle asetumisest keskkonda.

Nad on uurinud laia teemaringi: antiiksest Norra mütoloogiast inimese ja tehnoloogia suhteni. Neid huvitavad tantsiva keha võimalused ja piirangud.

Lavastuses “Prime Mover” käsitlevad Roosna ja Flak inimese elu üht tavalisemat osa – liikumist – nii põhjuse kui tagajärjena, nii vabaduse kui paratamatusena.

Nelja eri päritolu tantsija (Isabell Bartnes Johanseni, Flaki, Roosna ja Rakesh Sukheshi) osalusel saabub pealtvaataja elusasse hingavasse maailma, kus puuduvad algus ja lõpp, kus mäng ja tõsidus saavad üheks, kus mõte ja liikumine on seesama. Liikumist käsitletakse hingamise, kogukonna, kultuuri, looduse ja eluna.

“Alustasime lavastusprotsessi, küsides, mis paneb meid liikuma, mis meid motiveerib, mis meid juhib,” selgitas Roosna. “Liikumine on ainuke asi, mida tegelikult teeme. Küsimus on, kui palju sellest on teadlik, teadvustatud, suunatud ja kontrollitud? Kui palju juhime iseennast? Tegemist on ajatu küsimusega vabast tahtest.”

“Töö pealkiri tähendab liikumapanevat jõudu. See viitab Aristotelese ideele liikumatust liigutajast, esimesele impulsile, mis lõi universumi ja põhjustas kogu ülejäänud liikumise,” täpsustas Flak.

Tantsulavastus "Prime Mover". Tantsivad Isabell Bartnes Johansen, Rakesh Sukhesh, Külli Roosna ja Kenneth Flak.
Tantsulavastus "Prime Mover". Tantsivad Isabell Bartnes Johansen, Rakesh Sukhesh, Külli Roosna ja Kenneth Flak. Foto: Antero Hein

Lavastus jõuab Eesti vaatajate ette vaid neljal korral: kaks etendust antakse sel nädalal Endlas ja seejärel kaks etendus Tallinnas Sõltumatu Tantsu Laval.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles