Sisukord
Kultuur
Paberleht

Lydia Koidula sünniaastapäeva tähistatakse kontsertaktusega

3 min lugemist
Poetess Lydia Koidula 175. sünniaastapäeva kontsertaktusel kõnelevad kirjandusteadlane Rein Veidemann, kirjanik Leelo Tungal ja helilooja Alo Põldmäe. FOTO: Koidula muuseum

Olgu noor või vana, pärnakas või pealinlane, eestlane või soomlane, maalt või linnast, luulelembene või -kauge – Lydia Koidula nimi ei ole kellelegi võõras. Meil kõigil kangastub Emajõe ööbikust mõni kujutluspilt, enamasti istuvast mõtlikust poetessist, võib-olla siniselt 100krooniselt või hoopis sõnadena, mis looklevad laulupeoraamatus noodiridade all.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kuigi Koidula elu saatsid kurbus ja traagika, oli temas peidus lootus ja ­armastus lihtsate asjade, samuti kodumaa vastu, mis väljendus sadades igatsevates värssides. Samuti pühendumus perele ja Eesti kultuurielu arendamisele.

Sel kuul tähistatakse armastatud luuletaja 175. sünniaastapäeva. Pärnu Koidula muuseumi juhataja Elmar Trink märgib, et ekslikult peetakse poetessi jõululapseks. Tegelikult oli Lydia Emilie Florentine Jannsen sündinud 12. detsembril.

Tringi sõnutsi keerleb Koidula ümber nii müüte kui üllatavaid lugusid. Olgu siis Friedrich Reinhold Kreutz­waldilt eesti keele sünonüümide õppimine ja sõna “lehkav” tähenduse muutumine luuletaja silmis või luuletuse “Meil aiaäärne tänavas” tegelik sünnilugu.

05.12.2018 07.12.2018
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto