Täna taasavatakse Kihnu tuletorn

Kihnu tuletorn. 

FOTO: Urmas Luik

Täna kell 10 taasavatakse suve keskpaigast remondis olnud ajalooline Kihnu tuletorn. Sel puhul toimub kohaliku kombe kohaselt saarel suur rahvapidu majaka õnnistamisega. 

Kihnu tuletorn, mida haldab SA Kihnu Kultuuriruum, on külastajatele avatud 2014. aasta kevadest. Sihtasutuse juht Mare Mätas kinnitab, et tuletorn on kohaliku kogukonna ülioluline sümbol, mis kindlasti on muutnud Kihnu turistidele veel ligitõmbavamaks. Tuletorni külastab keskmiselt 8000 inimest aastas. “Selline külastuskeskus muudab kahtlemata saart atraktiivsemaks, elavdab majandust ja parandab tööhõivet,” kinnitas Mätas. „Meie unistus on aga muuta kogu külastuselamus aina paremaks ja arendada välja ühtse terviku moodustav kompleks. Näeme piirkonna suurt potentsiaali.“

Kihnu tuletorn ootab külastajaid aasta ringi. Regulaarselt on majakas avatud turismi kõrghooajal ehk suvekuudel, talvekuudel tuleb oma külastussoovist ette teada anda.

Eestis töötab 41 tuletorni, millest osa on arhitektuurimälestised ja enamik tuletornihuviliste matkajate lemmiksihtkohad. 

Veeteede ametil on tavapäraselt kasutada tuletornide-paakide rekonstrueerimiseks aastas umbkaudu 350 000 – 400 000 eurot. Tänavusel juubeliaastal eraldati ametile riigieelarvest 1,5 miljonit lisaeurot, et ümber ehitada viis tuletorni: Kihnu, Vilsandi, Ruhnu, Tallinna sihi alumine ja Narva-Jõesuu tuletorn. Selgus aga, et selle raha eest suudetakse remontida vaid Kihnu ja Vilsandi majakas ja tellida Tallinna sihi alumise ja Ruhnu tuletorni rekonstrueerimisprojekt. Narva-Jõesuu tuletornile raha ei jätku.

Veeteede amet on koostöös lepingupartneritega seni avanud kümme tuletorni: Kõpu, Tahkuna, Ristna, Kihnu, Ruhnu, Vormsi, Pakri, Suurupi ülemine ja alumine ja Sõrve. Tuleval aastal ootavad avamist Naissaare ja Osmussaare tuletorn. Rekonstrueerimise eelisjärjekorras on olnud need tuletornid, mida pärast saab soovijaile külastamiseks avada. 

Tagasi üles