Jaanuaris lõpeb siirde- ja poolsiirdekalade 185 aastat kestnud liikumispiirang Pärnu jõel, kui kaob lõplikult Sindi pais. Inimkeskkonnas oleks sellega võrreldav vaid Berliini müüri langemine.
Tänu paisule ja kalevivabrikule tõusis Sindi suurte tööstuskeskuste kaardile, kuid vajus unustusse Pärnu jõestik, mis võiks toota sama palju lõhet kui Eesti ülejäänud lõhejõed kokku. Kalateadlaste arvates ilmnevad pärast paisu langetamist muutused jõe elukeskkonnas nelja-viie aasta pärast.
Video: Eesti Kultuurfilmi ringvaade nr.[2/4], 1934. Rahvusarhiiv.
Esimene Sindi pais: 1834
Esimene Sindi pais rajati Sindi kalevivabriku ehitamisega. Vabriku asutajale Johann Christoph Wöhrmannile olid olulised lubjavaba, pehme vesi, jõekaldas leiduv rasvane savi ja vee kukkumine. Viimasena mainitu tähendab, et Sindi kohal oli ilmselt juba muistsetest aegadest looduslik kärestik.
Pais valmis aastal 1834, oli 2,5 meetrit kõrge ja kestis 51 aastat. Wöhrmanni plaan oli ehitada 5,5 meetri kõrgune tamm, aga see kavatsus ei läinud läbi, kuna kardeti madalamate põllu-, karja- ja heinamaade uputamist. Tõeks osutus seegi, et tammi ehitamisega kadusid varem kalarikkast jõest kalad.
Teine Sindi pais: 1883
Teine Sindi pais ehitati 1883. Selle palke, mis olid otsapidi põhjas kinni ja tahutud, leiti 1971. aastal.
Aastakümneid vee all seisnud palgid olid seest valged ja saagides kui värske puu, ainult pinnalt olnud need mõni sentimeeter hallid ja seisnud vee peal. Põledes meenutanud nende leek õletuld.
Kolmas Sindi pais: 1922
Kolmas Sindi pais ehitati juba iseseisvas Eestis 1922. aastal. See oli 3,4 meetrit kõrge, 200 meetrit pikk ja püsis 1971. aastani. Kuigi kalatrepi ehitamist peeti hädavajalikuks, jäi see tegemata. Tammi projekti uurimisel tuli hüdroinseneridele meelde Pärnu jõe laevateena kasutamine. Selleks tulnuks ehitada tammile lüüsikambrid.