Ametid jagavad spikrit, kuidas jõulud ohutult, suuremate õnnetusteta mööda saata nii, et igaüks tunneks end kodus turvaliselt.
Pääste-, tervise- ja maanteeamet annavad nõu, mida pühade ajal mitte teha
Päästeamet kutsub kõiki üles pühade ajal ohutult käituma ja märkama neidki sugulasi, naabreid ja tuttavaid, kes ise ohutust tagada ei suuda.
Päästeameti jagab turvaliste pühade spikrit.
- Majast lahkudes peavad küünlad, kaminad ja ülejäänud lahtise tule allikad olema kustunud.
- Küünlad asetage mittepõlevale alusele ja ohutusse kaugusesse süttivatest materjalidest. Lemmikloom, näiteks kass, võib mänguhoos lauale või riiulile hüpates küünla ümber ajada.
- Jälgige, et vooluvõrk poleks üle koormatud ja elektripaigaldised ja muud kasutatavad elektriseadmed oleksid korras.
- Ärge unustage peomeeleolus ohutu käitumise reegleid ja tuletage neid teistelegi meelde. Oma pere jõulud saame turvaliseks muuta ainult meie ise.
- Tuppa toodud kuusel, olgu see looduslik või plastist, kasutage elektriküünlaid.
- Ärge jätke jõulutoitu ahju või pliidile järelevalveta.
- Hädavajalik on suitsuandur, sest see annab põlengust märku kümne sekundi jooksul pärast tulekahju teket.
Terviseamet soovitab saabuvate pühade ajal lähedaste tervist jälgida ja veenduda selles, et ravimeid regulaarselt tarvitavatel inimestel oleksid arstimid jõuludel ja aastavahetusel olemas. Samuti soovitab amet vastutustundlikult juua alkoholi ja süüa.
Terviseamet jagab kümme soovitust, kuidas veeta ohutud ja rõõmsad pühad.
- Kui tarvitate regulaarselt ravimeid, veenduge, et pühadeks on kõik rohud olemas. Kui sõidate mitmeks päevaks kodunt kaugemale külla, ärge unustage ravimeid kaasa võtta.
- Kui sõidate seltskonnaga linnast välja pikki pühi või aastavahetust nautima kohta, kus te varem pole viibinud, tehke endale kindlasti selgeks selle asula, küla ja talu nimi, kus plaanite pikemalt peatuda – nii saate vajaduse korral häirekeskust oma asukohast täpselt teavitada.
- Ärge sööge üle ega liialdage alkoholiga. Vältige korraga rohke rasvase või magusa toidu söömist, jälgige selles suhtes lapsigi.
- Ärge jätke väikelapsi järelevalveta põlevate küünalde ja lahtise tule juurde.
- Ilutulestikurakette ja muid pürovahendeid kasutage vastavalt juhistele.
- Ärge istuge kunagi sõidukisse, kui teate või märkate, et autot juhtima asuv isik on alkoholi tarvitanud.
- Väljas ärge jätke joobnud kaaslast kunagi omapead. Hoolitsege, et kõik jõuaksid turvaliselt ruumi või peopaika tagasi.
- Kui vajate enda või lähedase inimese haigestumise korral nõu, helistage perearsti nõuandetelefonil 1220 (vastab 24 tundi ööpäevas).
- Ootamatult tekkinud terviserikke, trauma või muu kiiret sekkumist vajava õnnetusjuhtumi korral helistage hädaabinumbril 112.
- Veenduge, et teie kodu on ohutu nii lapsele kui lemmikloomale. Peale mürgise jõulu- või ratsuritähe ja koralltomati võivad lastele ohtu kujutada tuletikud, paukherned, patareid, magnetid, valguspulgad ja lumesprei. Mürgistuskahtluse korral helistage terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinil 16662.
Maanteeameti teatel ootab ees pikk pühadeperiood, mis ilmaprognoosi järgi tõotab tuua Eesti teedele nii lund kui libedust.
“Talvel liigeldes tuleb kindlasti meeles pidada, et teeolud on talvised ja suvine sõidustiil ei sobi sinna. Tuleb arvestada libeduse, pikema pidurdusmaaga ja planeerida rohkem aega sihtkohta jõudmiseks,” märkis maanteeameti hooldeosakonna juhtinsener Rain Hallimäe. “Kindlasti soovitame vältida keerulistes ilmaoludes möödasõite, sest siis muutub see niigi ohtlik manööver veel ohtlikumaks.”
Teehooldajad on valvel kogu pühadeperioodi, jälgivad ilma- ja teeilmaprognoosi ning teevad vajaduse korral nii lume- kui libedustõrjet. Teeolud võivad olla talviselt libedad. Ohutuks liiklemiseks tuleb valida teeoludele vastav sõidukiirus ja -stiil.