Kohtume Toomas Sildmäega Tallinnas Pärnu maantee 22 Finest grupi maja ees, mis 18 aastat kestnud arendamise järel kerkis tänavu kohale, kus kunagi asus kurikuulus Kawe kelder, mida kasutati kinnipidamiskohana nii Nõukogude kui Saksa okupatsiooni ajal.
Toomas Sildmäe: Kõik oleme õnnelikud, kui Tänak võidab, aga kui mina teenin ühe lisamiljoni, on see kindlasti varastatud (12)
See fakt on Sildmäele, kellele meeldivad kõneka ajalooga vanad asjad, väga oluline. Temagi kabinet selle moodsa hoone kolmandal korrusel annab tunnistust ajaloo- ja kunstihuvist: kõigil seintel leidub Wiiralti loomingut. “Näe, presidendi pilt on ka siin üleval,” osutab vestluskaaslane kabinetiseinal rippuvale “Kaameli peale”.
Lõpetasite Tartu ülikooli majandusteaduskonna 1980. aastal cum laude ja pärast seda asusite kohe riigitööle.
Jah, minu esimene töökoht oli pika nimega: NSV Liidu väliskaubanduse ministeeriumi voliniku valitsus Eesti NSV ministrite nõukogu juures. Alustasin referendina ja kuue aasta pärast sai minust voliniku asetäitja, mis oli ministri asetäitja tase. Tollal oli see noorele mehele päris ennekuulmatu karjäär. Minu edusammudele aitas kaasa hea inglise keel, mis tollal veel äriringkondades väga levinud oskus ei olnud. Lugesin raamatukogus kõikvõimalikku perioodikat, mis inglise keeles kättesaadav oli, nagu näiteks Scientific American, National Geographic ja muud silmaringi avardavad väljaanded.
Nii et huvi väliskaubanduse vastu oli teil algusest peale, ehkki kapitalistlikku majandust siis meil ülikoolis veel ei õpetatud.
Arvan, et ma ei tundnud huvi niivõrd välismaa värviliste asjade vastu, pigem tahtsin näha, mis seal teisel pool metsa toimub. Mis majanduse õppimisse puutub, olin selgeks saanud selle ühe poole, aga huvi teise poole vastu oli olemas. Millalgi tuli otsustada, kuidas edasi. Kuna riigikord hakkas 1980ndate lõpul juba toetama väliskapitali sissetulekut, olin üks, kes sellele kaasa aitama asus.