Tegus maanoor Karmen Pikkmets: Minu suurim eeskuju on isa

Karmen Pikkmets valiti oma aktiivse töö eest kogukonnas ja Eestis maakonna aasta maanooreks.

FOTO: Mailiis Ollino

Alla 100 elanikuga Oidrema külas on vana ühekorruseline maja, mille ukse kohal roheline kaupluse silt. Siseneja ei leia eest aga toidukraami, vaid linalaka, kes asetab lauale šokolaadiküpsised ja uhke teeserviisi. Ta tunneb end kui kodus, mis selgub, on täitsa mõistetav.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Söögitoas uhkeldab sametpunane nurgadiivan, tagatoas raamaturiiul sadade teostega, nurgas kõrgub kott-toolide mägi. „Kas jasmiinitee sobib?“ hõikab mitteametliku noortekeskuse köögist pikajuukseline perenaine Karmen Pikkmets, kes ühtlasi on tänavu MTÜ Kodukandi äramärgitud tegus maanoor.

Pere kuuenda, viimase lapsena kannab Karmen uhkelt pesamuna rolli. Pereringis kutsutakse teda vanemate õnnelikuks õnnetuseks. Klassikaaslased aga hüüavad teda naljatades Eesti järgmiseks naispresidendiks. “Lumehelbekese” mõistet ta ei salli, vaid peab end hoopis tulihingeliseks võrdsuse eest võitlejaks.

„Konservatiivsemad sugulased ja tuttavad ütlevad, et olen liiga noor ega tea midagi,“ tõdeb 16aastane neiu. „Tegelikult just meie, noored, teamegi, sest see informatsioon, mis meie käte vahel on, arendab tänapäeval rohkem.“

Sestap on Pikkmets võtnud oma südameasjaks elavdada kogukonna elu: puhuda sellele hing sisse enne, kui ta haridustee jätkamiseks kodukandist lahkub ja ideid avaramatel rohumaadel sammhaaval ellu viima hakkab.

Ükskord tukkus jahukotil

Karmen Pikkmets on sündinud-kasvanud Mätiku talus, kõrval viis õde-venda ja nüüdseks lausa 17 õe- ja vennalast. Tegutsejaid on maalapil palju, seega ei pruugi kujutluspilt kummikutes Karmenist, kel käed mullased, paika pidada. Talutööd on ta teinud, ent suviti iga päev kell viis ärkama pole pidanud.

Tagasi üles