Viimased paar kuud on Pärnu Postimees aeg-ajalt valgustanud Pärnu Metsa tänava avahoolduskeskuse, rahvasuus pensionäride maja ümber lahvatanud ägedaid vaidlusi. Ühel pool linnavalitsus vaikselt sepistatud kavaga ehitada osa hoonest ümber meditsiinimaigulise teenuse (dementsete päevahoid) osutamiseks, teisalt maja senised kasutajad. Aruka dialoogi asemel kipuvad möllama emotsioonid ja süüdistused, vahel teemast sootuks mööda, sajavad mõlemalt poolt. Veenvate põhjenduste asemel eelistab tugevam pool kõikumatu rahuga kinnitada: ärge virisege, teile endale on seda teenust peagi vaja. Sestap tahaksin kedagi ründamata öelda sõna sekka, pidades silmas kaugemat tulevikku.
Tellijale
Viive Tüür: Tervislik linn hõlmab vaimset tervistki
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kui avasin internetis lehekülje www.dementsus.ee, hakkas üsna kohe silma selgelt sõnastatud julgustav teave: dementsus on ennetatav, pärilikkus määrab vaid väikese osa juhtudest. Samas on ära toodud seitse peamist riskifaktorit ja põhisoovituse – järgida üldtervislikku eluviisi – seitse komponenti. Küll oleks tore, kui linnavalitsejad võtaksid mõne minuti, tutvuksid arstide seisukohtadega ja mõtleksid loetu üle järele.