Galerii: särtsakad tänavatantsijad toovad Pärnusse aina medaleid

Lenel Karu
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viimased paar aastat on Pärnus jõudsalt populaarsust kogunud tänavatantsustiilid hip-hop heels ja vogue – viimasena mainitu harrastajaid on medalitega pärjatud juba mitmel välismaa tippvõistlusel ja tantsijad seavad järjest kõrgemaid eesmärke.

200 osaleja hulgas võitjaks

Tänavatantsumaailmas ei vaja House of Ninja nimi tutvustamist, sest kollektiiv on kogunud tuntust aastaid. 2015. aastal kutsuti JJ-Street Pärnu filiaali peatreener Kätriin Kübar esimesena Eestist House of Ninjasse ja üle-eelmisel aastal pälvisid liikmestaatuse  JJ-Street Pärnu treenerid Kerli Kiiler ja Jessica Lainde. Nüüd juhivad nad kolmekesi Pärnu treeninguid ja on seadnud sihiks viia siinsed talendid maailma lavasid vallutama.

Möödunud aastal toodi koju esimesed suured võidud. Oktoobris võtsid JJ-Street vogue’i-tantsijad ette reisi Pariisi, et osaleda Euroopa ühel suuremal tantsuvõistlusel The United States of Africa Ball II, kuhu oli mõõtu võtma tulnud 200 tantsijat kõikjalt maailmast. 28 kategoorias hindas võistlejaid üheksaliikmeline rahvusvaheline žürii.

Eestlaste tulemused ületasid ootusi: Kiiler jõudis new way kategoorias veerandfinaali, Lainde tuli samas arvestuses esikohale ja võitis grand prix’.

Murrang Norra tantsulavadel

Mullu detsembris osales Kiiler koos Pärnu õpilase Eneli Juhansooga Oslo suurimal vogue’i-võistlusel The Sinister Vogue Ball, mis toimus tavapärastus kohas: 1880. aastal ehitatud kirikus. Võistlusel oli 14 kategooriat ja Skandinaavia maadest osales ligemale 60 võistlejat, keda hindas neljaliikmeline rahvusvaheline žürii.

Juhansoo võttis osa virgin performance’ist, mis tähendab arvestust, kus tantsijad on võistelnud maksimaalselt aasta.

Kiiler võistles enda põhistiilis ehk new way’s ja tõi koju võidukarika. Tema sõnutsi oli võistlus igati edukas ja reis suur samm edasi Pärnu tantsijate arengu nimel.

Pärnust sirgub uusi tegijaid

Möödunud aastal on Pärnu tantsijad Kiileri eestvedamisel võistelnud ka Riias God’s of Olympusel, kus nägid esimest korda, mida kujutab endast vogue ’i-ball.

Riias pääses poolfinaali Juhansoo ja Kiiler võitis new way kategoorias. „Suures pildis oli tegemist grupiüritusega, kust tulime koju meeldivate mälestustega,“ rääkis Kiiler.

Tantsijad on alanud aastal väga motiveeritud. Juhansoo eesmärk on ennast mitmekülgselt arendada ja esineda-võistelda nii palju kui võimalik. Tema südame võitis vogue juba esimese trenniga. “Mäletan, et esimene trenn oli crazy, sain näidata oma naiselikumat poolt ja ennast tõesti proovile panna. Juba sellest korrast alates sai vogue’ist minu kirg,” seletas neiu.

Juhansoole on siiani väga tähtis olnud esimene vogue’i-ball Tallinnas ja ball Lätis, kuid mullune Norra võistlus avas ta silmad. “Veetsime Norras kolm päeva ja mu silmaring laienes meeletult. Teise päeva õhtul võistlesin ballil, kus sain ülilaheda kogemuse ja tutvusin inimestega, kes õpetasid mulle palju uut,” meenutas Juhansoo.

Aurelia Pärtelson, kes õpib Pärnus korraga kolme stiili, soovib tänavu oma aega veel paremini planeerida, et jõuaks päevaga palju tehtud ja haarata kinni igast võimalusest. Tema sattus tantsutrenni flaieriga ja oli algul üsna skeptiline.

“Algul mõtlesin, et mis ma ikka sinna lähen, kui ma ei oska tantsida. Kuid ema ütles, et ma läheks. Nüüd arvan, et otsus tantsima minna on olnud parim, mis ma üldse vastu olen võtnud, ja tänu sellele on mu elu täielikult muutunud,” jutustas Pärtelson.

Kuigi tants on populaarsem tüdrukute hulgas, sobib see poistelegi. Alex Sander Link leidis treeningud tänu sõbrale ja tegeleb hiphopiga.

“Kõige erilisemad sündmused on need, kus veedan aega trennikaaslastega ja põnevust lisab alati võistlusmoment. Minu plaan järgmiseks aastaks oleks proovida Pärnus veel üht stiili ja arendada oma freestyle’i-oskusi soolotantsijana,” avaldas Link.

Treener Lainde sõnutsi on 2019. aasta eesmärk anda õpilastele eri esinemisvõimalusi ja kaasata uusi huvilisi. “Tean, et palju noori on veel selliseid, kes millegagi ei tegele, seega tahaksin nendele pakkuda seda rõõmu, mis tantsuga kaasneb,” märkis ta.

Treener Kiiler soovib tutvustada noori tantsijaid esialgu Pärnus, siis kogu Eestis ja kunagi kindlasti maailmaski.

2019 – hirmudest üle

Tantsuga alustamine nõuab treenerite kinnitusel esmalt enda hirmude ületamist ja pealehakkamist. Ei tasu muretseda teiste arvamuse või kogemuse puudumise pärast, sest kõik võetakse soojalt vastu.

Anna-Liisa Ats on üks neist, kes pealgas trenniga liituda arvates,  et gümnaasiumis on ta alustamiseks juba vana. “Ma olin alguses väga närvis, sest arvasin, et kõigil on kindlasti juba mingi tantsukogemus, mida mul oli null. Ma kartsin, et kõik vaatavad ja ma ei oska tantsida, aga trenn polnud üldse hull. Ma õppisin kohe seda, et igaüks keskendub iseendale ega naera teiste üle. Kõik on just väga toetavad ja lahked,” meenutas Ats tundmatus kohas vette hüppamist.

Kõige erilisemad hetked on need, kui töö vilja kannab. Nüüd tegeleb Ats vogue’i ja hiphopiga ning soovib hakata võistlema.

Lainde, kes õpetab Pärnus hip-hop heels’i stiili, vaatab treeningul noortega alati üle põhitõed. “Trenn toimub kontsadel, aga kõike annab ka tossudes teha, seega, kartma ei pea. Iga trenn on erinev: teeme harjutusi venivuse ja kehatöö parandamiseks, õpime kontsadel kõndima ja loomulikult teeme huvitavat koreograafiat,” kirjeldas treener selle tantsustiili olemust.

Maribet Köster, kes käib trennis nii Pärnus kui Vändras, kinnitas, et on trennidest leidnud palju sõpru.

“Minu kodukohas annavad need treeningud palju juurde, sest loovad noortele hea võimaluse olla aktiivne ja teha midagi lõbusat. Kõige erdamad on need hetked, kui ületan iseennast mõne harjutusega või jälle midagi uut õppides, mis esialgu on tundunud võimatuna,“ arvas Köster.

Kiiler usub, et alanud aasta toob Pärnusse võistlusjärelkasvu, ja kutsub treeningutele kõiki, kel on sära silmis ja siiras huvi tantsida.

Tagasi üles