Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Fotofestival "Tulevik oli eile" täidab kogu Pärnu kesklinna

Päev enne avamist lubasid Endla sammassaalis “Pärnumaa foto” tänavustele teostele põgusa pilgu heita fotofestivali kuraatorid (paremalt) Alar Raudoja, Marian Kivila ja Jan Leo Grau ning fotokunstnik Laura Kuusk. FOTO: Urmas Luik

Viies kohas Pärnu kesklinnas toimub täna õhtul suvepealinna talvise kunstielu tähtsündmus – algab fotofestival Pärnu Fotofest “Tulevik oli eile”.

Mullu Pärnu linnagalerii ellukutsutud festivali üks rahvarohkemaid osi on juba 14. näitus “Pärnumaa foto”, mis ühtlasi avab näitusteralli kell 17 Endla teatris.

Traditsiooni algatas aastaid tagasi Pärnu Postimehe toimetus. Esiti oli see eelkõige laiapõhjaline rahvafotonäitus, kuhu saadeti pilte maakonna kaunist loodusest, lemmikloomadest ja olustikust. Aastate jooksul on aga muutunud domineerivaks fotokunsti professionaalsem pool.

Lemmikloomi enam sellelt näituselt ei leia, pigem on fookuses imeliste ja ainulaadsete hetkede tabamine ja kõrge kunstiline tase. Professionaalsete piltnike kõrval võtavad sellest jätkuvalt osa harrastajadki.

Linnagalerii juhataja Alar Raudoja möönis, et mullu osales “Pärnumaa foto” väljapanekul 38 autorit ja hobipiltnike tase oli kohati kõrgem proffidest, pakkudes neile kõva konkurentsi. Tänavusel väljapanekul osaleb 28 autorit.

Inimeste huvi fotomeediumi vastu on aastatega järjest suurenenud ja sestap järgneb Endla teatri sammassaalis parimate Pärnumaa fotode uudistamisele ja väljakuulutamisele samal õhtul veel mitu näituste avamist.

Endla Küüni galeriis näitusel “Tulevik on täna” osalevad kõige nooremad pildistamishuvilised: Pärnu kunstikooli ja ühisgümnaasiumi noori seob ühine juhendaja Andres Adamson.

Pärnu keskraamatukogus astub üles Pärnu fotograafidest koosnev fotokunsti ühendus F8.

Linnagaleriis raekojas avatakse Baltikumi nüüdisaegsele fotokunstile pühendatud rahvusvaheline näitus, millel osalevad Eesti, Läti, Leedu, Soome ja Venemaa-Türkmenistani autorid.

Kunstnike majas esitlevad Eesti fotokunstnike ühendus FOKU ja galerii Positiiv Laura Kuuse ja Meeli Laidvee isikunäitusi.

Kuusk on Eesti kunstiakadeemias fotograafiaosakonna dotsent, mullu pälvis ta Art Vilniuse parima naiskunstniku auhinna. Tema fotograafiale tuginevad teosed võtavad sageli installatiivse või audiovisuaalse vormi.

Laidvee on viimastel aastatel tegelnud eelkõige projektidega, mis kompavad soorollide ähmaseid piire nüüdisajal. Seerias “Haagitud valik” on ta võtnud modell Andres Varustiniga ette teekonna, mis uurib keskealise mehe purunenud unistusi, eelarvamuste kütkest vabanemist, elurõõmu kinnipüüdmise võimalusi ja leppimist reaalsusega.

Tagasi üles
Back