Politsei nabis kinni mehed, kes peamiselt Pärnu- ja Järvamaal kiirlaenu välja petsid

Paides vahistati mehed, kes võõraste inimeste nimel kiirlaenu võtsid. Seniste uurimisandmete järgi sattusid kelmide ohvriks põhiliselt Pärnu- ja Järvamaa elanikud ja kahjusumma ületab 100 000 eurot.

FOTO: Arvo Meeks/Valgamaalane

Paides vahistati mehed, kes võõraste inimeste nimel kiirlaenu võtsid. Seniste uurimisandmete järgi sattusid kelmide ohvriks põhiliselt Pärnu- ja Järvamaa elanikud ja kahjusumma ületab 100 000 eurot.

Lääne ringkonnaprokuratuuri pressinõuniku Liivi Reinholdi sõnutsi võib ohreid olla enamgi ja seetõttu paluvad uurijad kõigil, kellele viimase kaheksa kuu jooksul on pakutud rahateenimise varianti või kes on lasknud oma kontot kasutada võõrastel inimestel ja saanud pärast seda laenuandjailt nõudekirju ise laenu taotlemata, anda sellest politseile teada. 

“Samuti palume numbril 112 teada anda neil, kelle dokumendid on jäänud järelevalveta ja kelle nimel on selle tagajärjel nende teadmata sõlmitud mõni laen,“ selgitas Pärnu politseijaoskonna eriasjade uurija Kati Vaher.

Politsei on kelmuses kahtlustatavana üle kuulanud kaheksa inimest, neist kuus meest ja kaks naist, kellele heidetakse ette isikuandmete väljapetmist ja kaaskodanike nimel kiirlaenu võtmist.

Ohvrid on enda teadmata laenuvõtjate kõrval ka kiirlaenu andnud ettevõtted, sest laenajatest jäeti ekslikult maksujõuline mulje.

„Kahtlustuse järgi peteti mitmekümnelt inimeselt välja nende ID-kaardi, Mobiil-ID või PIN-kalkulaatori andmed, kasutades ettekäändeks tasuvat tööpakkumist või abipalvet raha väljavõtmisel. Selleks võeti heausksete inimeste andmeid ja neile väljastatud seadmeid kasutades nende nimel kiirlaenu kokku üle 100 000 euro,“ rääkis Vaher.

„Kahest vahi alla võetud mehest on üks varem samalaadse kelmuse eest juba karistatud,“ ütles prokurör Merike Lugna. „Teda ja teist vahi alla võetud meest peame praegu skeemi võtmeisikuteks ja meil on põhjust arvata, et vabaduses jätkaksid nad sisseharjutatud skeemi: leiaksid uusi ohvreid ja võtaksid järgmiste inimeste nimel üha uusi laene. Et seda võimalust välistada, palusin kaks kahtlustatavat vahi alla võtta. Kohus rahuldas taotluse.“

Vaher rõhutas, et on ääretult oluline mitte anda kolmandatele isikutele andmeid, mida võidakse kurjasti ära kasutada. “Inimene peab alati ise teadma ja kontrollima oma pangakontol toimuvat ja rahaasju üldiselt. Seda tasub arutada enda lähedastega, kes ei pruugi olla kursis, et andmete pahatahtliku ärakasutamise korral võivad nad endi teadmata sattuda kelmuse ohvriks,“ lisas uurija. 

Tagasi üles