Hinnanguliselt on meie tööturul aastal 2025 praegusega võrreldes 100 000 tööealist vähem. Majanduslikult asume murdepunktis, kus majanduskasvu edasiseks kiirendamiseks vajame kõigepealt tootlikkuse kasvu, mida suuresti takistab struktuurne tööpuudus, samuti arenenud riikidega võrreldes innovatsiooni ja kõrge lisandväärtusega töökohtade nappus. Majanduskasvu teine oluline tegur tööealiste kätepaaride arv väheneb. Peaasjalikult tööturult pensionile minejate, aga ka iibe tõttu.
Tellijale
Jüri Jaanson: Edukas reform aitab tööturu tootlust hoida
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kahanev tööjõud tähendab kahanevat riiki, 100 000 maksumaksjat viib üle kümnendiku riigist. See tähendab kümnendiku jagu vähem riiklikku julgeolekut, tervishoidu ja sotsiaalhoolekannet, pensione, tee-ehitust ja -remonti ning palju muud olulist. Võime kuulutada selle suundumuse möödapääsmatuks, ent tulemuslikum on otsida lahendusi kaduva tööjõu asendamiseks.