Õhksoojuspump on mugav abiline neile, kes tahavad oma kodu vaevata soojaks kütta, ometi ei tohi unustada vähemalt kord kuus pumba filtreid puhastada.
Soojuspumba filtreid peab tihti puhastama
Filtrite puhastamine ongi pea ainus töö, mida soojuspumba omanik ise hoolduseks tegema peab.
Ehkki soojuspumpa ostes räägitakse kindlasti, et filtreid tuleb puhastada, kipuvad paljud kliendid pahatihti selle töö unustama, rääkis soojuspumpi müüva ja hooldava osaühingu Külmapoisid juhataja Ants Umalas.
Filtrid kraani alla
Kui majas käib remont, on palju tolmu või koduloomad, tasub pumba filtreid kontrollida isegi paar korda kuus. “Olen näinud, et mõnel pool on filtrid koera- või kassikarvadest ja tolmust päris umbes,” märkis Umalas.
Soojuspumba tuppa jäävast aparaadist tuleb filtrid välja võtta, need korralikult tolmust puhtaks kloppida või jooksva vee all uhada, kuivatada ja tagasi panna.
Kui aparaadi sisemuses jääb rohkem tolmu silma, võib sealt tolmuimejaga puhastada.
Kui filtrid jäävad pikalt puhastamata, ei pääse õhk korralikult liikuma, pump annab tavalisest vähem sooja ja elektrit kulub tunduvalt rohkem.
Seega tasub murega, et aparaat on hakanud varasemast vähem soojust andma, esmalt just filtrid üle kontrollida.
Kui filtrid puhtad, aga pump ikka endisest napimalt sooja annab, võib olla põhjus selles, et pumbas on gaasi kogus jäänud väiksemaks. Siis tasub lasta spetsialistil seda kontrollida. Tavapärasest suurema müra puhul tuleks samuti hooldusmees kohale kutsuda.
Lumest puhtaks
Soojuspumba asukohtki mängib rolli, et aparaat korralikult töötaks.
“Alati tasuks enne õhksoojuspumba soetamist kutsuda spetsialist koju, et leida õige paigalduskoht ja mudel, et pumbast maksimaalselt kasu saaks,” soovitas Umalas. “Kvaliteetsest paigaldusest sõltub paljuski, kas õhksoojuspump annab küllaldasel hulgal sooja ega tekita liigset müra töötamisel.”
Soojuspumba majast väljas oleva osa puhul tasub jälgida, et see talvel lume alla ei mattuks. Kui välisaparaadile vihm peale sajab, pole hullu, küll ei tohiks räästast vesi otse aparaadile kallata, sest miinuskraadidega ei suuda soojuspump ennast enam ise puhtana hoida ning tekib suur jäätumis- ja ülekoormusoht.
Kahe eelmise talve kogemuse põhjal tuleks kindlasti jälgida sedagi, et katuselt jääkamakad aparaadi peale ei kukuks. Kui vaja, tuleb kaitsekatust kasutada.
Kui talvel seade üleni jääga kattub või hakkab tugevat müra tekitama, on samuti põhjust muretseda ja spetsialist kohale kutsuda.
Vältimaks liigset müra, tasub puumaja puhul pump maaraami peale panna, selle asemel et see elamu külge kinnitada.