Krister Kivi: Ajateenistus tuleks kaotada

Rohelised leiavad, et ajateenistus on relikt ja kaitsevägi ilmselt anakronism. Rohelised ei tea, et kui loobume toitmast oma armeed, hakkame varustama võõrast.

FOTO: Joakim Klementi

Viimastel kuudel kaitseväest tulnud hukkumisteated koos kasarmuvägivalda puudutavate uudistega sunnivad küsima, kui kaua peaks jätkuma noorte sunniviisiline allutamine ajateenistusele selle senisel kujul. Olen veendunud, et ajateenistus on toksiline relikt ajast, mil inimest nähti pigem sunnismaise ressursi kui indiviidina. Lõviosas Euroopa Liidu riikides on ajateenistus Eestis esineval moel juba ammu kaotatud.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Esiteks pole see, et noored mehed on sunnitud – kes vabatahtlikult, kes aresti või kuni 300 trahviühiku suuruse rahalise karistuse ähvardusel – kasarmusse minema, noored naised aga mitte, kuidagi kooskõlas soolise võrdõiguslikkuse printsiibiga, mida Eesti järgida püüab. Kui aga Eesti kehtestaks sooneutraalse ajateenistuskohustuse nagu Iisrael, ahistaks see kaks korda suuremat hulka väga noori inimesi.

Meenutan, et kaitseväekohustus tekib Eestis 17aastasena – aasta varem, kui arvame noori olevat küpsed klaasi õlut jooma või hääletama riigikogu valimistel.

Tagasi üles